1. Anasayfa
 2. Haberler

Mermi uçak Celera 500L tanıtıldı

Mermi uçak Celera 500L tanıtıldı
0

Mermi uçak Celera 500L tanıtıldı

Son zamanlarda oldukça ilginç uçak tasarımları karşımıza çıkmaya başladı. Bu tasarımlardan biri de ABD merkezli uçuş teknolojileri şirketi Otto Aviation’a ait.

İlk olarak 2017 yılında Güney Kaliforniya Lojistik Havalimanı’nda görüntülenen Celera 500L isimli uçak, tasarım olarak mermiye benzemesi nedeniyle “mermi uçak” olarak anılmaya başlanmıştı.

3 yıldır hakkında hiçbir detay paylaşılmayan söz konusu uçak, şirket tarafından tanıtılarak ilk defa yeni bilgiler paylaşıldı.

Başlıklar

Mermi uçak Celera 500L tanıtıldı – İZLE

CELERA 500L ÖZELLİKLERİ

Otto Aviation’dan yapılan yazılı açıklamaya göre 6 yolcu kapasiteli Celera 500L, saatte yaklaşık 740 kilometre hıza ulaşabiliyor ve tek depo yakıtla 8 bin 334 kilometre mesafe kat edebiliyor.

Celera 500L 1 galon (3.7 litre) yakıtla 30-40 kilometre arası bir mesafe katedebiliyor. Benzer uçaklar ise aynı miktarda yakıtla 3-5 kilometre arası uçabiliyor. Yani uçağın yakıt masrafı benzerlerinin neredeyse 10’da biri kadar.

CELERA

SAATLİK 328 DOLAR MALİYETİ VAR

Otto Aviation, Celera 500L‘nin 1 saatlik toplam uçuş maliyetinin her şey dahil 328 dolar olduğunu açıkladı.

Bugüne kadar 31 test uçuşunu tamamlayan Celera 500L, az yakıtla hızlı ve uzun mesafe uçabilmesini mermi şeklindeki tasarımına borçlu.

Kurşun şeklinde olması ve kanatlarında kullanılan özel tasarımla yakalanan laminer akış, uçağın minimum sürtünmeyle uçabilmesini sağlıyor.

Özellikle kalkış esnasında çok daha az güce ihtiyaç duyan uçakta, bu sayede daha az yakıt harcayan küçük bir motor kullanılabiliyor.

celera

Celera 500L’nin sadece yolcu taşımacılığında değil, kargo taşımacılığında da kullanılması hedefleniyor.

Otto Aviation, Celera 500L’nin ilk teslimatını 2025 yılında gerçekleştirmeyi planlıyor.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir