1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft, TikTok için kapıyı kapattı; yeni isim Oracle

Microsoft, TikTok için kapıyı kapattı; yeni isim Oracle
0

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, uzun zamandır ABD tarafının satılması ile gündemde yer alıyordu.

Biliyorsunuz bunun arkasında ABD başkanı Donald Trump‘ın geliştirici firma ByteDance’a TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istemesi bulunuyordu. Hatırlarsınız uzun süre boyuca bu bölümü yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor bilgisi geldi. Süreçte ByteDance ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı denilmiş, daha sonra ise Trump’ın yeni hamlesi gelmişti. Başkan, TikTok geliştiricisine 15 Eylül tarihine kadar süre vermişti. Bu süre içerisinde ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonunu Microsoft’a satması gerekiyor denilmişti. Ancak bu duru ByteDance’in Çin hükümetinin de desteğiyle geri adım atmamasıyla gerçek olmadı. Aktarıldığı kadarıyla Microsoft ByteDance’in istememesi nedeniyle satış sürecinden vazgeçti. 

Kısa süre önce TikTok CEO’su Kevin Mayer görevinden ayrıldı

Sürecin politik seviyesinde olmasından dolayı görevden ayrıldığı aktarılan Mayer, şirketi bu kötü dönemde yarı yolda bırakmıştı. Şimdi ise TikTok’un kendini kurtarma konusunda Oracle ile görüştüğü aktarılıyor. Oracle’ın TikTok’a bir “güvenilir uygulama partneri” olacağı belirtiliyor. Bunun Trump yönetimini tatmin edip etmeyeceği ise bilinmiyor. 15 Eylül sonrasında TikTok’un ABD dışına alınması ihtimali ciddi şekildem masada bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir