1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft’un suya batırılan veri merkezi kendini ispatladı

Microsoft’un suya batırılan veri merkezi kendini ispatladı
0

Yazılım devi Microsoft, 2018 yılında akılcı bir amaç ve bir bakıma test için suya batırılan veri merkezi için olumlu geri dönüş aldıklarını duyurdu.

Microsoft firmasının bilmeyenler için Project Natick adını verdiği önemli bir projesi bulunuyor. Firma bu proje kapsamında çevreye zarar vermeden ve çevreden yararlanan çok büyük veri merkezleri kurmayı hedefliyor. Dev ismin bunun için bulduğu yol ise suyun altından geçiyor. 2014 yılında 300 masaüstü bilgisayara eşdeğer bir tüp formunda veri merkezi hazırlayan firma, bunu 2016’da okyanusa indirmiş ve gerçekten işe yaradığını görmüştü. 2018’de ise bu konuda daha büyük bir adım atılmıştı. Yazılım devi o zaman tam 864 sunucudan oluşan yine tüp formundaki veri merkezini İskoçya’daki Orkney Adaları’nda suyun altına indirmişti. Firma soğuk okyanus suyu sayesinde sunucu soğutma masrafından ve dış etkenlerin olumsuz etkilerinden kurtulmak istemişti. İşte bunda başarıya ulaşıldı. Microsoft yaptığı açıklama ile testin istediklerini gibi gittiğini aktardı. İki yıldır ciddi testlere sokulan bu su altı veri merkezi, gösterdiği performans ile gelecek vadettiğini kanıtlamış oldu.

Microsoft sualtı veri merkezi konusunda çok ciddi düşünüyor

Her firma gibi milyon dolarlık sunucu masraflarını ucuzlatmak isteyen yazılım devi, süreçte başarı elde edilmesiyle alana yaptığı yatırımların büyüteceğini belirtiliyor. Bu arada doğal soğutmadan yararlanmak için kuzey ülkelerine veri merkezi kuran da birçok firma bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir