1. Anasayfa
 2. Ivır-Zıvır

Muhtemelen Yıllardır Duymadığınız Dokuz Nostaljik Teknoloji Sesi

Muhtemelen Yıllardır Duymadığınız Dokuz Nostaljik Teknoloji Sesi
1

İnternet’i kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde internete bağlanan çevirmeli modemin müziğini duyduğunuza eminiz. Teknoloji çok hızlı ilerledi tabi şuan böyle sesler duymanız çok zor. İşte aşağıda yıllardır duymadığınız dokuz nostaljik teknoloji sesini duyabileceğiniz bir liste.

Listede Windows dahil Windows içersinde kullanılan programları da kapsıyor.

Başlıklar

1- Çevirmeli internet

Beeeeeepdeeeeeeepzghhhggggghghfchhhhhhhhhhhhhhhzzzzzzzzzzz. Telefonunuzun internete bağlanmaya hazır olup olmadığını anlamanın tek yolu kullanılan ton. 56 çevirmeli modem bağlantısı pek çok kişinin büyülü sesiydi.

2- Windows başlangıç sesleri

Bir Windows bilgisayar kullanarak büyüdük. Windows başlangıç sesleri hatırlıyor olamanız gerekiyor efsane sesler vardı. Elbetteki bazen geceleri Windows açarken hoparlör sesini bastırmadığız bir anınız da olmuştur. 🙂

3- Disket Sürücüler

Yıllar önce 1 MB disketler ile hayatımızı kolaylaştırmaya çalışıyorduk. Yılların evrilmesiyle bu disketler şuan geçmiş zamandan çok daha hızlı ve boyut olarak çok daha fazla bir alanı kapsamaktadır. Şimdi sizlere yıllar öncesine ait disket sesleriyle baş başa bırakıyoruz.

4- Orijinal Xbox Başlangıç Sesi

Orijinal Xbox’a sahipseniz, duygusal yanınızı öne çıkarak bir ses olacağına eminiz.

5- Nokta Vuruşlu Yazıcı (Fax cihazı da olabilir)

Daktilo sesinden bile daha çok, her zaman en sevdiğim ses. Bilgisayar laboratuarların da iş yerlerinde çalışma ofislerin de duyduğunuz bu ses hafızanızda bir şeyler canlandıracaktır.

6- Daktilo

Muhtemelen mekanik klavyeye en yakın şey, satırların sonu gelmesi tekrar başa çekme sesi gibi bir çok sesi ile hatırladığımız daktilo.

7- MSN Messenger

Tüm dünya internete daha çok zaman geçirmesine sebep olan msn messenger uygulaması seslerini duydukça eski anılarınız canlanacak.

8- Döner Telefon (Çevirmeli Telefon)

Numara çevirmek eskiden ne kadar zordu biliyor musunuz? Telefonlar ortaya çıkınca çevirmeli telefonda bir numarayı çevirmek baya bir zaman alırdı tabi bu sesler hala kulağımızda duymaktayız yukarıdaki videoda eski anılarınızı hatırlayacaksınız.

Eminiz daha bir çok eski teknolojik sesler vardır hayatınızda bunları yorumlaradan bizlere iletin ekleyelim. ☺

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Ah ah o eskiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir