1. Anasayfa
 2. Haberler

NASA, Andromeda galaksisinin çevresindeki dev gaz tekerini görüntüledi

NASA, Andromeda galaksisinin çevresindeki dev gaz tekerini görüntüledi
0

Messier 31, M31 ve NGC 224 olarak da öğrenilen Andromeda galaksisi, Andromeda takımyıldızında yer alıyor.

Yapılan analizlere göre takribî bir trilyon yıldıza konut sahipliği yapan bu dev galaksi, Samanyolu galaksisinden takribî  2.2 milyon ışık seneyi uzaklıkta bulunuyor.

Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi  NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak, Samanyolu’nun en yakın komşusu Andromeda helezoni galaksisini çevreleyen ve iki iç içe geçmiş gaz tekerini ilk kere haritalandırdı.

andromeda

Bilim insanları, Dünya’dan gözlemlenmesi neredeyse ihtimalsiz olan gaz plazmasının, Andromeda’dan 1.3 milyon ışık seneyi uzaklıkta olduğunu ve Samanyolu’nun takribî yarısına kadar uzandığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, çalışma kapsamında gaz tekerinin iki ana iç içe geçmiş ve değişik gaz kabuğuna sahip tabakalı bir yapıya sahip olduğuna söyledi.  Mevzubahisi araştırma,  bir galaksiyi çevreleyen teker üzerine yapılan en kapsamlı çalışma olarak tarihe geçti.

andromeda

Bilim insanlarına göre, Adromeda’nın çevresindeki devasa gaz rezervuarı, galaksinin geçmiş ve gelecekteki evrimi ile alakalı ehemmiyetli ipuçlarına sahip olabilir.

Samanyolu’na en yakın galaksi olan Andromeda’yı kuzey yarım kürede güz gecelerinde gözlemleyebilen bilim insanları, şimdiye kadar galaksiyi çevreleyen büyük, sıcak ve seyreltilmiş gaz tekeri ile ilgli ayrıntılı bir çalışma yapamamıştı.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir