1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. NASA, Star Wars uzay taşıtına eş bir galaksi keşfetti

NASA, Star Wars uzay taşıtına eş bir galaksi keşfetti

NASA, Star Wars uzay aracına benzer bir galaksi keşfetti

Şimdiye kadar muhtelif uzay teleskoplarıyla uzayda bir hayli yapı keşfeden NASA, yeni keşfettiği galaksiyle oldukça afallattı. Zira keşfedilen yeni galaksi, Star Wars’ta yer alan TIE savaşçısına oldukça benziyor.

Cassiopeia ekip yıldızında bulunan TXS 0128 + 554 adlı galaksi, Dünya’ya 500 milyon ışık seneyi bir uzaklıkta bulunuyor. Yeni galaksi, içinde barındırdığı tüm yıldızların toplamından daha fazla ışık yaydığı için etkin bir galaksi olarak kabul ediliyor.

TXS 0128 + 554, ayrıca Güneş kütlesinin 1 milyar katı olduğuna inanılan bir süper kütleli kara deliğe de konut sahipliği yapıyor.

ABD’nin Indiana eyaletinde yer alan Purdue Üniversitesi’nden Matthew Lister, “Galaksinin Değişik radyo frekanslarında görünmesi, etkin galaksilerin on senelik zaman ölçeklerinde nasıl sansasyonel şekilde değişebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmemize dayanakçı oldu.” ifadelerini kullandı.

galaksi

TXS 0128 + 554, neredeyse ışık süratiyle ters doğrultularda hareket eden iki adet yüksek enerjili parçacık demetlerinden oluşuyor. Bu da galaksinin Star Wars’ta yer alan TIE savaşçısına benzemesine neden oluyor.

galaksi

Yorum Yap
Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz haber bültenimize üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap