NASA’nın Roman Uzay Teleskobu’na monte edilecek dev ayna bitirildi
 1. Anasayfa
 2. Haberler

NASA’nın Roman Uzay Teleskobu’na monte edilecek dev ayna bitirildi

0

NASA'nın Roman Uzay Teleskobu'na monte edilecek dev ayna tamamlandı

Yıpranan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi tasarlanan ve 2021 senesinde yörüngeye fırlatılacak James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni seyyarelerin bir haylisinin atmosferinin, hayat için uygun olup olmadığını inceleme edecek.

James Webb’in geliştirilmesine devam edilirken, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ortaklaşa geliştirdiği ve Hubble’dan oldukça eforlu olacak yeni bir teleskop daha üretilecek: Roman Uzay Teleskobu.

Adını Amerikalı bayan astronom ve bilim insanı Nancy Grace Roman’dan alan bu dev teleskop, karanlık enerjiyi kavramaya çalışmaktan ve safhanın uzak bölgelerini taramaktan mesul olacak.

DEV AYNA MONTE İÇİN HAZIR

Roman Uzay Teleskobu, uzayın derinliklerini araştırmak için 2.4 metre genişliğinde dev bir aynaya konut sahipliği yapacak. Hubble’ın 100 katı bir görüş alanı sağlayacak olan aynanın imali artık bitirildi.

roman-uzay-teleskobu

Yeni teleskoba yerleştirilecek aynanın, bilgileri doğru bir biçimde toplayabilmesi için müthişe yakın bir yüzeye sahip olması gerekiyor. Bu sebeple ayna o kadar ince bir biçimde planlandı ki yüzeyindeki pürüzlerin vasati yüksekliği 1.2 nanometre ortamında.

Ayrıca aynanın fırlatma şartlarına ve uzay civarına sabredebilmesi için, üretiminde sıcaklık başkalaşımlarıyla genişlemeyen ve daralmayan özel düşük genleşmeli sırça kullanıldı.

NASA’nın bir sonraki misyonu ise aynayı Roman Uzay Teleskobu’na monte etmek olacak.

roman uzay teleskobu

 

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir