1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Netflix, tartışılan çocuk filmini RTÜK kararı sonrasında kaldırdı [Güncellendi]

Netflix, tartışılan çocuk filmini RTÜK kararı sonrasında kaldırdı [Güncellendi]

netflix

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, Cuties filmi üzerinden RTÜK’şöhret verdiği kararı uyguladı ve tartışılan çocuk filmini kaldırdı.

Netflix, biliyorsunuz Türkiye’de “Minnoşlar Cuties” adlı yeni filmi üzerinden uzun vakittir oldukça tepki sürüklüyordu. Çocukların merkezinde olduğu bu film yalnızca Türkiye değil tüm dünya genelinde çok ciddi tenkitlere maruz kalıyordu. İşletmenin “11 yaşındaki Amy, kendine has stili ile dans eden bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile ananelerine alan okur.” biçiminde tanıttığı film için geçtiğimiz günlerde RTÜK bir karar aldı. RTÜK, ziyaretler neticesinde bahse mevzu üretimle Netflix’in, 6112 rakamlı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının ğ bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, eforsuzlara ve manililere karşı istismar kapsayamaz ve şiddeti teşvik edemez” kararını ihlal ettiği ve bu nedenle yayıncı kuruluşun mevzubahisi programı fihristinden çıkarması gerektiğine rey birliğiyle karar verildi.

Netflix, Cuties filmini Türkiye’deki fihristinden kaldırdı

Daha evvel de dediğimiz gibi buna eş hücum ya da saldırıların yurt dışında da gelebilme olasılığı bulunuyor. Bu film yukarıyada da dediğimiz gibi yurt dışında da çok tepki sürüklemeye devam ediyor. Netflix’in gelen tepkiler üzerine filmin kapağını bile değiştirdiği biliniyor.

Güncelleme: Şirketten dakikalar evvel mevzu hakkında fotoğrafı açıklama geldi. Eksantrik olarak bu açıklamada film için “erteleme kararı aldık” ibaresine yer verildi. Kısa açıklama bütün olarak şu biçimde: “RTÜK’şöhret Cuties/Minnoşlar filmine müteveccih arzlarını değerlendirdiğimiz bu süreçte, filmin Türkiye’deki yayın tarihini erteleme kararı aldık.” Hürmetlerimizle,”

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap