1. Anasayfa
 2. Haberler

Nvidia büyük bir adımla ARM’ı satın alıyor; işte konuşulan sayı

Nvidia büyük bir adımla ARM’ı satın alıyor; işte konuşulan sayı
0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Nvidia, harekâtçı mevzusunda kilit adlardan ARM şirketini satın almaya hazır gidişatta.

İngiltere merkezli ARM, öğrenmeyenler için dört yıl evvel SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmıştı. Uzun zamandır konuşulan söylentilere göreyse ARM çok yakında Nvidia bünyesine giriyor. ARM’ı satın almak ismine daha evvel 55 milyar doları gözden çıkardığı aktarılan ekran kartı devi, burada son uyuşmalar ışığında 40 milyar dolardan azıcık fazla bir sayı ödeyecek sınıyor. Bu büyük satın alma harekâtının fotoğrafı olarak bu hafta açıklanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. ARM senelerdir çok gelişmiş harekâtçı mimarileri hazırlıyor ve mobildeki aktüel harekâtçıların hemen hepsi ARM’ın hazırladığı tasarımlar üzerine kuruluyor. Geçtiğimiz ay Apple‘ın da almayı düşündüğü söylenen ARM, artık hemen hemen kesin olarak Nvidia’ya gidiyor. Şu an ARM’ın alıcıları arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi adlar da yer alıyor. Market kıymeti 260 milyar doları bulan Nvidia’nın, ARM ile eline çok büyük bir efor geçecek açıklaması yapılıyor.

Nvidia ve ARM bir arada büyük işlere imza atabilir

Daha evvel de söylediğimiz gibi her iki şirket de yonga yapımı mevzusunda çok ehemmiyetli tescillere, bilgi birikimine ve çalışanlara sahip. Bu iki eforun toplanması, mobil dünyada gerçekten büyük bir devrim yapabilir sınıyor. Öğreniyorsunuz Apple artık yeni Mac bilgisayarları Intel yerine ARMtemelli Apple Silikon operasyoncular ile satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu açıdan ARM’ın mimarileri gelecek içi büyük ehemmiyet talep ediyor. SoftBank’ın ARM gibi bir devi neden satmak istediği ise hali hazırda bütün olarak bilinmiyor.

Güncelleme: Nvidia’dan kısa müddet evvel bu büyük satın alma için beklenen fotoğrafı açıklama geldi. İşletme alımı doğruladı.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir