1. Anasayfa
 2. Haberler

Otobüs ve araba büyüklüğünde iki göktaşı Dünya’nın yakınından geçti

Otobüs ve araba büyüklüğünde iki göktaşı Dünya’nın yakınından geçti
0

Otobüs ve otomobil büyüklüğünde iki göktaşı Dünya'nın yakınından geçti

Geçtiğimiz günlerde, 2020 QG diye öğrenilen bir göktaşının Dünya’dan daha evvel görülmemiş bir yakınlıktan geçtiğini duyuran NASA, mevzubahisi göktaşının Hint Okyanusu’nun güneyinden yalnızca 2 bin 945 km yüksekten geçerek uzaklaştığını açıklamıştı.

NASA Jet İtki Laboratuvarına bağlı Dünya’ya Yakın Gök Cisimleri Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, “2020 RF3” ve “2020 RD4” isimli verilen iki göktaşı daha Dünya’nın yakınından geçti.

Otobüs ve otomobil büyüklüğünde iki göktaşı Dünya nın yakınından geçti #1

BİRİ OTOBÜS, DEĞİŞİĞİ ARABA BÜYÜKLÜĞÜNDE

İki saat arayla Dünya’yı teğet geçen göktaşlarından otobüs büyüklüğündeki ilki Dünya’ya 94 bin, araba büyüklüğündeki değişiği ise 106 bin km kadar yanaştı.

Her sene Mars ve Jüpiter arasındaki Ana Asteroid Kuşağı ve Neptün’şöhret ötesindeki Kuiper Kuşağı’ndan kopan çok rakamda asteroid Güneş sisteminin iç kesimlerine savruluyor. Bunlardan bir kısmı ise Dünya yörüngesine kadar girebiliyor.

Gök bilimcilere göre, çapı 1 kmden büyük gök cisimleri basitlikle tespit edilebiliyor. Ancak daha ufak cisimlerin gözden kaçması, gelecekte Dünya için bir risk oluşturabilir.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir