Oyunlarda FPS nasıl arttırılır? Oyun Performans Artırma
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Oyunlarda FPS nasıl arttırılır? Oyun Performans Artırma

0

Oyunlarda FPS nasıl artırabiliriz, oyunların performansını nasıl yükseltebiliriz. Gerek oyun ayarları, ekran kartı driverları, donanımsal olarak nelere ihtiyaç duyulur başlık başlık ele elecağız.

Başlıklar

1- Oyun Ayarlarını Değiştirme

Oyun içerisinde settings bölümünden Grafik ayarları veya Video ayarları gibi seçeneklerde görüntü kalitesini düşürerek FPS iyi derecede yükseltebilirsiniz. Tabi görüntü ayarlarında bir çok ince ayar olabilir. Yumuşatma, gölge, efektler ve rütuş gibi bir çok ince ayarı düşük seviyelere çekerek FPS arttırabilirsiniz.

2- Ekran Kartı Driver Güncelleyin

Kullandığınız ekran kartınızın driverını mutlaka güncelleyin. Nvidia veya AMD markası olan ekran kartınızın en son güncel sürümünü yükleyin. Yükleme sonrasında ekran kartınının ayarlarında yine oyun ayarlarında olduğu gibi performansa yönelik ince ayarlar yaparak FPS yükseltebilirsiniz.

AMD Güncel Driver Buradan İndirin

Nvidia Güncel Driver Buradan İndirin

3- Donanım Bakımı

Bilgisayarınızın bakımını uzun süre yapmadıysanız elden geçirme zamanı gelmiş demektir. İşlemci macunu değiştirme, ekran kartı temizleme ve macun değiştirme. Genel kasa toz temizliği gibi işlemler yaparak hem donanımın sıcaklığını düşüreceksiniz hemde performansını yükseltmiş olacaksınız. Bu işlemler için google üzerinden işlemci macunu yenileme, ekran kartı modelinizi yazarak temizleme nasıl yapılır gibi aramalar yaparak detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

4- Donanım Yükseltme

Oyunlar için olabilecek en verimli ve kaliteli donanımlar tercih etmeniz oyun performansınızı yükseltecektir. Bu işlemler RAM, Ekran kartı, işlemci gibi üç temel noktada toplayabiliriz.

Ana kartınıza en uygun İşlemci ve RAM seçtikten sonra bu işlemciler arasında performası en yüksek olanı seçip anakartınıza yerleştirebilirsiniz. Yine anakartınız max destekleği miktar ve desteklediği Mhz durumu ve DDR kaç desteklediğini öğrenip ardından RAM tercihinizi yapıp RAM yükseltmesi gerçekleştirin.

Yine oyunlarda en çok etkisi olan Ekran kartınızı yükseltin. 2 GB 128 bit veya 4 GB 256 bit veya üst versiyonları tercih edip daha yüksek performans elde edebilirsiniz.

Bunlar ile ilgili aklınıza takılan ve destek almak istediğiniz cihazı yorumda belirtin sizin için en uygun donanımları söyleyebiliriz. Oyun zevkinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir