1. Anasayfa
 2. Haberler

PlayStation 5 için Xbox Game Pass benzeri bir sistem gelecek mi?

PlayStation 5 için Xbox Game Pass benzeri bir sistem gelecek mi?
0

Uzun zamandır merak edilen “PlayStation 5 için Xbox Game Pass benzeri bir sistem gelecek mi?” sorunun cevabı belli oldu.

PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle kasım ayında raflardaki yerini alıyor. Bu modellerin en büyük kozlarından birisi Türkiye’de 800 TL’ye yaklaşacak (Yeni bazı oyunlar “80 euro” seviyesinde satılacak) oyun fiyatları göz önüne alındığı zaman Xbox Game Pass sistemi oluyor. İşte bu sistemin bir benzeri Sony tarafında PlayStation 5 için gelmeyecek. Bu artık resmi olarak kesinleşmiş durumda. Sony artık birçok oyunun çok büyük bütçelere sahip olduğunu (100 milyon doların adı geçiyor) ve Xbox Game Pass benzeri bir sistemin karlı olmadığını aktarıyor. Biliyorsunuz firmalar konsoldan çok oyunlar üzerinden para kazanıyor ve Sony bu konuda sonuna kadar haklı görünüyor. Microsoft’un Game Pass üzerinden zarar ettiği uzun zamandır biliniyor. Hatta bunu firmanın kendisi de kabul ediyor.

Ana PlayStation 5 rakibi Xbox Series X için teknik detaylar ise şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir