PlayStation 5 özelinde ortaya çıkan sorun üretimi azaltıyor [Güncellendi]
 1. Anasayfa
 2. Haberler

PlayStation 5 özelinde ortaya çıkan sorun üretimi azaltıyor [Güncellendi]

0

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony’den ufak da olsa endişe verici bir haber geldi. Bir üretim sorunu gündemde.

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, tasarımı ve özellikleriyle büyük büyük talep görüyor. Bu talebin farkında olan Sony de hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda modelin üretimini ciddi oranda artırdı haberleriyle gündeme gelmişti. Ancak süreçte yaşanan işlemci odaklı üretim sorunu nedeniyle PS5’in üretimi 2021 Mart ayına kadar normalden 4 milyon ünite daha az olacak deniyor. Firmanın mart ayına kadar normalde 15 milyon konsol üretmeyi planladığı, yaşanan sorun nedeniyle bunu 11 milyona çektiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bunun ilk aşamada bir stok sorunu yaşatma ihtimali elbette bulunuyor. Ancak konsolun zaten bu işlemci odaklı üretim sorun olmasa dahi her pazarda rahat şekilde bulunması beklenmiyordu. Yani rakamın azalması ilk stok sorunu için büyük bir fark yaratmayacak gibi görünüyor. Her şekilde konsola ulaşmak “ilk aşamada” kolay olmayacak.

Güncelleme: Sony bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktardı. Söylendiği kadarıyla ortada bir sorun bulunmuyor. Bu da elbette sevindiriyor.

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. En son konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılacak söylentisi gündeme gelmişti.

Konsolun gerçek tanıtım videosu

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir