1. Anasayfa
 2. Haberler

PlayStation 5 resmi satış fiyatı sonunda açıklandı

PlayStation 5 resmi satış fiyatı sonunda açıklandı
0

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony’den resmi fiyat açıklaması en sonunda gelmiş durumda.

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 19 Kasım tarihinde konsol tüm bölgelerde satışta olacak. Henüz Türkiye fiyatı bilinmeyen modelin, yurt dışı fiyatları beklendiği gibi hatta diskiz sürüm için beklenenden daha düşüğe çıkmış durumda. Biliyorsunuz PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle satılacak. Şu an için PS5 fiyatının Türkiye’de diskli sürümle 7 bin TL’yi geçeceği düşünülüyor. Disksiz sürüm ise 6 bin TL’den raflardaki yerini alabilir deniyor.

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Bu arada konsolun oyun kumandası DualSense de kendisine özel bir paragrafı hakediyor. Şimdilik sadece beyaz bir renkte karşımıza çıkan DualSense, oldukça ergonomik bir yapıya sahip. Yerleşik olarak mikrofona sahip olan ve bu sayede oyun içi görüşmeyi kolaylaştıracak ve buradan oyun etkileşimi getirecek denilen oyun kumandası, USB-C üstünden şarj edebiliyor. Daha önce aktarıldığı kadarıyla bu yeni oyun kumandası PS4’ün oyun kumandasından çok daha iyi geri bildirimler sunabiliyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor.

Konsolun gerçek tanıtım videosu

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir