PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? İşte en olası rakamlar
 1. Anasayfa
 2. Haberler

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? İşte en olası rakamlar

0

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı. Ancak hesaplamalar fiyatları net şekilde belirliyor gibi görünüyor.

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 19 Kasım tarihinde tüm ülkelerde satışa sunulacak modelin, dediğimiz gibi halen Türkiye fiyatını öğrenemedik. Ancak güncel kur (18 Eylül 2020) kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalara göre konsolun 499 dolarlık diskli versiyonu Türkiye’de yaklaşık olarak 7.500 TL‘ye satılacak. Yine güncel kur kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalara göre konsolun 399 dolarlık disksiz versiyonu ise Türkiye’de yaklaşık olarak 6.000 TL‘ye satılacak.

Bu rakamların aşağı ya da yukarıya doğru ufak şekilde oynama ihtimali elbette bulunuyor. Aşırı büyük fark ise beklenmiyor. Şu şartlar altında oyuncuların Türkiye’de PlayStation 5 sahibi olmak için en az 6.000 TL‘yi gözde çıkarması gerekiyor. Modelin DualSense isimli kumandası ise Türkiye’de 1.000 TL civarında satılacak hesapları yapılıyor. PS5 için özel hazırlanan kablosuz kulaklık için 1.500 TL, kumanda içinse 450 TL‘lik bir rakam ortaya çıkıyor. HD kameranın ise 900 TL civarında satılacağı aktarılıyor. PS5 için çıkacak birçok oyunun ise 800 TL‘yi geçeceği hesaplanıyor.

PlayStation 5 için bilinmesi gerekenler

Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. En son konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılacak söylentisi gündeme gelmişti.

Konsolun gerçek tanıtım videosu

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir