1. Anasayfa
 2. Haberler

PlayStation, Xbox ve fazlasına konulan ek vergi süresi uzatıldı

PlayStation, Xbox ve fazlasına konulan ek vergi süresi uzatıldı
0

Sık sık yeni nesil oyun konsollarını konuştuğumuz şu günlerde PlayStation, Xbox ve fazlası birçok ürüne getirilen süreli vergi uzatıldı.

Biliyorsunuz son günlerde sürekli olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil oyun kolları hakkında haberler ile karşınıza çıkıyoruz. İşte bu konsolların Türkiye satış fiyatları hakkında bir beklenti mevcuttu. Geçtiğimiz aylarda konulan ek verginin süresi 30 Eylül tarihinde dolacağından ilk açıklanan fiyatlar (Özellikle Xbox Series X ve Series S için) biraz aşağıya inebiliyor deniyordu. Ancak tahmin edildiği gibi bu beklendiği gibi olmadı. Bazı sanayi ürünleri ile video konsolu (oyun konsolu), karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında konulan ilave gümrük vergisinin süresi uzatıldı. Yani tam olarak oyun konsollarından alınan yüzde 50 ilave vergi oranı 2020 yılının sonuna kadar uzatıldı.  Buradan konsol fiyatlarında yıl sonuna kadar kesinlikle bir düşüş olmayacağı net şekilde anlaşılıyor. Hatta kur artışı nedeniyle konsollar satışa çıkmadan Türkiye fiyatlarında ciddi bir artış da yaşanabilir deniyor. Ayrıca bu verginin 2021 itibariyle “temelli uygulanır” hale getirilebileceği de düşünülüyor.

Ek vergi durumunda PlayStation 5 ve Xbox Series X fiyatları şöyle olacak gibi görünüyor

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip. Xbox Series S ve Series X ise sırasıyla 299 dolar ve 499 dolar fiyatlara satılıyor. Son durum ışığında PS5’in 499 dolarlık diskli versiyonu Türkiye’de yaklaşık olarak 8 binTL‘ye hatta daha üstüne satılacak.

PS5’in 399 dolarlık disksiz “dijital” versiyonu ise Türkiye’de yaklaşık olarak 7 bin TL‘ye hatta daha üstüne satılacak gibi görünüyor. 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S ise Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle satılacak deniyor. Ancak bu fiyatın değişme ihtimali bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir