1. Anasayfa
 2. Haberler

Prestijli resim müsabakasının kazananı Andromeda galaksisi oldu

Prestijli resim müsabakasının kazananı Andromeda galaksisi oldu
0

Prestijli fotoğraf yarışmasının kazananı Andromeda galaksisi oldu

Andromeda, Messier 31, M31 ve NGC 224 olarak da öğrenilen ve  takribî bir trilyon yıldıza konut sahipliği yapan bir galaksidir. Andromeda ekip yıldızında yer alan bu galaksi, Samanyolu galaksisinden takribî 2.2 milyon ışık seneyi uzaklıkta yer alıyor.

Andromeda’nın bir öbür özelliği ise üryan gözle Dünya’dan görülebilen en uzak gök cismi olmasıdır.

Dünyanın en prestijli astrofotoğrafçılık mükâfatlarından biri, komşu galaksi Andromeda’yı görüntüleyen Fransız resimci Nicolas Lefaudeux’a gitti.

Söz mevzusu müsabaka, Greenwich Gözlemevi İngiltere Krallık Gözlem Evi tarafından ve varlık idare firmayı Insight Investment sponsorluğuna tertip ediliyor.

andromeda

“SOSYAL MESAFELİ ANDROMEDA”

Müsabakayı kazanan Lefaudeux, 13 bin dolarlık büyük mükâfatın ve 2020’nin Astronomi Resimcisi unvanının sahibi oldu.

“Andromeda galaksisi yakın temastan sakınıyor mu?” adı verilen çalışma, 23 Ekim 2020’de Londra’daki Milli Denizcilik Müzesi’nde sergilenecek.

Hem Galaksiler kategorisinde hem de müsabakanın tamında galip gelen yukarıyadaki resimde, Andromeda galaksisi çevresindeki yıldız bulutlarıyla arasına mesafe koymuş gibi görünüyor.

Resmi Fransa’daki evinde sürüklediğini belirten Lefaudeux, aradığı tesiri bulabileceği bir resim elde etmek için uzun vakit uğraştığını söyledi.

andromeda

Andromeda galaksisi, ilk kere M.S. 964 senesinde İranlı astronom Abdurrahman el-Sufi tarafından üryan gözle kollandı.

Andromeda Galaksisi ile alakalı ilk çağdaş araştırmalar, 100 sene kadar evvel resim tekniğinin ve dolayısıyla daha sönük kaynakları analiz ve kaydolma imkânlarının büyümesi ile başladı.

:

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir