1. Anasayfa
 2. Haberler

Samsung’un telefon için geliştirdiği yeni teknoloji: “ISOCELL Vizion”

Samsung’un telefon için geliştirdiği yeni teknoloji: “ISOCELL Vizion”
0

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefon modelleri için ISOCELL Vizion isimli bir teknoloji geliştiriyor. Peki bu tam olarak ne?

Samsung, 2021 başında karşımıza Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve en üstte Galaxy S21 Ultra modellerini çıkaracak. Güçlerini 5 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 875 ile Exynos 1000 işlemcilerden alacak telefonlar, söylendiği kadarıyla ISOCELL Vizion isimli bir donanıma da sahip olacak. Alınan kayıtlar ve gelen duyumlara göre bu bir ToF sensörü. Bu arka kamera sisteminde yer alacak sensör, kızılötesi ışığın nesneye ulaşması ve yansıyarak geri dönmesi için gereken süreyi ölçüyor ve böylelikle objelerin derinliğini hesaplayabiliyor. 3D yani üç boyutlu olarak çalışan bu sensörün sadece Galaxy S21 Ultra modeline özel kalma ihtimali de bulunuyor. Samsung’un Galaxy Note 20’lere neden 3D ToF sensörü koymadığının arkasında ise Apple yer alıyor deniyor. Söylendiği kadarıyla Apple ToF üreticisi önemli firmaların tüm siparişini kapatmış durumda. Yeni seride ise Samsung’un kendi donanımını kullanarak çözüme ulaşacağı görünüyor.

Samsung Galaxy S21 ailesinden teknik detaylar şöyle

Samsung’un 3.5 mm kulaklık girişini geriye getireceği iddia edilen telefonlardan Galaxy S21 Ultra, Ice Universe’e göre arkasında 108 megapiksel çözünürlükte bir ana kamera taşıyor. Bu ana kameranın ISOCELL Bright HM1‘in yerini alacak yeni sensör (HM2 denilebilir) üzerine kurulacağı aktarılıyor. Bu açıdan fotoğraf kalitesinin yüksek olması beklenen GalaxyS21 Ultra, başka kaynaklara göre 60W hızlı şarj teknolojisine de sahip olacak.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir