1. Anasayfa
 2. Bilgi

Seo Anahtar Kelime Nasıl Yazılır?

Google aramasında üst sıralarda çıkmak için SEO uyumlu içerik üretmek gerekmektedir. SEO (Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu içeriklerin siteyi üst sıralara taşıması ve daha fazla ziyaretçi çekmesinin birinci şartı ise uygun anahtar kelime kullanımıdır.


0

Anahtar kelime (keyword) seçimi, SEO çalışmasını Google aramalarında daha görünür kılmak için nokta atışı adımlardır. Bu sebeple doğru anahtar kelimeyi doğru içerikte, doğru yerde kullanmak son derece önemlidir. Anahtar kelimeler sadece içerikte değil, web sitesinin adında ve tanımında da doğru kullanıldığında olumlu sonuçlar vermektedir.

Başlıklar

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Kullanılır?

Marka ve firmalar Google aramasında üst sıralarda yer almak, daha görünür olmak ve böylece daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlar. Dijital dönüşümün yaşandığı günümüz dünyasında ise Google arama motoru, tüm kurum, şirket, içerik üreticisi ve şahıslar için geniş bir pazar halini almıştır. Bu pazarda bir adım önde olmak ve daha iyi bir hakimiyet sağlamak için SEO çalışmaları üst seviyede destek sağlamaktadır. İyi bir SEO çalışmasının ilk adımı, doğru anahtar kelimeleri belirleyip içeriğin genelinde bu anahtar kelimeleri kullanabilmektir.

Anahtar kelime, bir ya da birden fazla kelimenin yan yana geldiği içeriği özetleyen kavramladır. Anahtar kelimeler önemlidir çünkü kullanıcının aradığı şey ile içeriğin sunduğu arasında bağ kurmasını sağlar. Hedefe uygun anahtar kelime kullanmak, içerik ile kullanıcıyı bir araya getirmede önemli rol oynar. Üsküdar’daki bir dişçi için hazırlanan SEO içeriğinde ‘dişçi anahtar kelimesinden daha çok, ‘Üsküdar’daki dişçiler’ anahtar kelimesi fayda sağlayacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı, ilgili sektör ya da içeriğe ilişkin anahtar kelime seçiminde yardımcı olur. Google Adwords olarak da bilinen bu uygulamada veriler tüm gmail kullanıcılarına ulaşacağı bir zeminde sunulur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Site Dışı Seo Nedir?

Google Adwords ile günün en çok aranan anahtar kelimesini bölgesel ve zamansal olarak görmek mümkündür. Aynı zamanda panele yazılacak olan ilgili anahtar kelimenin yıl, ay ve gün içerisinde kullanım yoğunluğu ve sayısını da göstermektedir. Doğru anahtar kelimeyi doğru zamanda kullanmak da önemlidir.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

İyi bir SEO stratejisinin ilk adımı, iyi analiz edilmiş ve içeriğe uygun hale getirilmiş anahtar kelime seçidir. Google Adwords bu hususta önemli bir hizmet sunmaktadır. Doğru anahtar kelimeyi sunmanın yanı sıra kullanılmak istenen anahtar kelimelerin zaman içerisindeki kullanım sıklığını da haritalandırmaktadır.

Aynı zamanda anahtar kelime öneren siteler de mevcuttur. Wordstream, Wordpot ve Thesaurus gibi siteler bu anahtar kelime öneren siteler arasındadır.

Anahtar Kelime Casusluğu

Anahtar kelime casusluğu kavramı ise, rakip ya da benzer sitelerin yahut Google aramasında üst sırada çıkan içeriklerin anahtar kelimelerini filtrelemeyi temsil etmektedir. Google üzerinde o an trafik sağlayan anahtar kelimelerle ilgili içerik üretmek ve bu anahtar kelimeleri kullanmak, sitenize Google sıralamasında ilk sayfalara taşıyacaktır. App Store Optimization Tool gibi araçlar, rakip sitelerin anahtar kelimelerinin dökümanını sunmaktadır.

Anahtar Kelime Alanını Optimize Etmek

Oluşturulan içerikte anahtar kelimeler doğru optimize edilmelidir. Yani anahtar kelimeler doğru yerlerde doğru şekilde kullanılmalıdır. SEO için uygun bir içeriğin hazırlanması demek, anahtar kelimenin başlıkta, spotta, giriş kısmı ve ara başlıklarda kullanılması demektir. Suni ve anlamsız cümleler yerine, anahtar kelimeler ile doğru ve anlamlı, özgün cümleler kurmak önemlidir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 2
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir