1. Anasayfa
 2. Bilgi

Seo Nasıl Çalışır?


0

SEO, Arama motoru optimizasyonu manasına gelmektedir. Yaklaşık olarak 200’den fazla kriterden oluşan, arama motorları için yapılan seo çalışmaları uzun süreçlerden oluşmaktadır. Bu kriterlerinde kendi içlerinde sıralamaya etkileri farklılık gösterir. Kelime bazlı seo çalışmaları iki farklı aşamadan oluşur. Bu aşamalar; site içi optimizasyonu ve site dışı optimizasyonudur.

Başlıklar

Site İçi Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

seo-nasil-calisir

Site içi optimizasyonu, web sitesi kullanıcılarının ve arama motoru botlarının göreceği bölümü kapsamaktadır. Yapacağınız optimizasyon çalışmasında en fazla verimi alabilmek için web sitenizin indexleme, domain, domain yaşı, breadcrumbs, tema, sayfa hızı gibi kriterleri yerine getirmesi gerekir. 

İndexleme

Sitenizin index kazanması kolaydır, fakat sistem biraz karmaşıktır. Web sitenizin index işlemini, ücretli veya ücretsiz olarak yapabilen pingleme siteleri bulunur. Ancak en iyi indexleme yolu doğal olandır. Ülkemizde en fazla kullanıcıya sahip olan arama motoru Google’ın “Webmaster Tools” aracını kullanarak sitenizin ya da sayfanızın indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde içerik yazıyorsanız, bir hafta boyunca bu araçtan “Getir” yaparak sitenize Google botlarının gelmesini sağlarsınız. Düzenli bir şekilde içerik girdiğinizde ve sunucu bazlı olan bir sorun yaşamadığınız sürece sayfanız indexlenecektir. Önceden etiketlerin önemi çok fazlaydı. Şimdi ise çok fazla etiket kullanılması site için sorun teşkil ediyor. Sebeple de maksimum 2 veya 3 adetten fazla etiket kullanmamaya özen gösterin. Kullanacağınız bu etiketler arama motorlarında index seviyenizi etkiler. 

Domain

seo-nasil-calisir

Domain sitenizin ya da firmanızın en önemli unsurlarındandır. Özellikle kelime bazlı seo çalışmalarında, domain büyük bir öneme sahiptir. Örnek olarak; İzmir otel, İzmir oteller, İzmir otelleri gibi kelimelerinde ilk sırada yer almak istiyorsanız. Domain adresinizin izmirotelleri.com olması bunun için büyük bir avantajdır. Arama motorları domainlerin kısa olmasını daha çok sever. Domain adresiniz için SSL alarak sayfanızı arama motorlarının gözünde güvenilir kılabilirsiniz.

Domain Yaşı

Seo çalışması yapacağınız site ne kadar eski ise, o kadar verimli bir çalışma gerçekleşir. Seo çalışması yapılacak sitenin en az 6 aydır aktif olması gerekir. Yeni açılmış bir web sitesine seo çalışması yapılması, siteyi spama sokabilir.

Breadcrumbs 

Breadcrumbs, özellikle e-ticaret ve birden fazla kategorili sitelerin tercih etmesi gereken bir özelliktir. Alt kategorilerden meydana gelen bir sitenin daha hızlı gezilmesini sağlar. Sitenize gelen ziyaretçiye kolay kullanım sağladığı gibi arama motoru botlarına da kolaylık sağlar.

Mobil Tema 

Tema web siteleri için oldukça önemlidir. Son yıllarda akıllı telefon kullanımının artmasıyla da mobil tema da bu konuda önem kazandı. Arama motorları ise kullanıcılarına iyi hizmet verebilmek için mobil tema uyumlu siteleri üst sıralara taşır.

Sayfa Hızı 

Site veya sayfa hızının seo çalışmalarını doğrudan etkileyen bir faktör değildir. Fakat yakın zamanda mobil sıralamaları etkileyen bir unsur oldu. Site hızınızın yavaş olması, kullanıcıların siteden hemen ayrılmasına ya da az vakit geçirmesine sebep olur. Bu durum da zaman içinde sıralamada gerilemenize neden olur. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir