1. Anasayfa
 2. Haberler

Series X ve Series S sonrası Xbox Series V de gündemde

Series X ve Series S sonrası Xbox Series V de gündemde
0

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V dolanmaya başladı.

Detaylarına aşağıda yer verdiğimiz PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, 10 Kasım tarihine satışa çıkıyor. Bu modeller ile çok ses getiren Microsoft, yeni nesile bir konsol daha çıkarır mı? Bunun cevabı muhtemelen hayır. Ancak gündemde aşağıdaki fotoğraf üzerinden bir Xbox Series V söylentisi dolanıyor. Söylendiği kadarıyla bu konsol Series X’ten daha güçsüz ve fiziksel bir disk yuvasına sahip değil. Bu konsolun gerçek olma ihtimali şu an gerçekten çok düşük bir seviyede yer alıyor. Hatta bazı oyun geliştiriciler daha önce böyle bir konsol duymadıklarını da aktarıyor. Biliyorsunuz PS5’in aynı güce sahip diskli ve disksiz sürümü bulunuyor. Microsoft ise en üstte bunu sunmuyor. Bu açıdan firmanın sadece XboxSeries X gücünde olan ancak fiziksel disk sürücüsü taşımayan ve biraz daha ucuza olan bir konsol hazırlaması mantıklı duruyor. Yani Series X’ten daha güçsüz bir konsol modeli daha Series S hali hazırda yoldayken hiç mantıklı görünmüyor.

Series X ve Series S sonrası Xbox Series V de gündemde 3 – ekran resmi 2020 09 11 21

Series X ve Series S sonrası Xbox Series V de gündemde 4 – ekran resmi 2020 09 11 21

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir