1. Anasayfa
 2. Bilgi

Site Dışı Seo Nedir?

SEO çalışmaları, arama motorunda üst sıralarda çıkmak ve daha fazla ziyaretçi çekebilmek için yapılması gereken en önemli çalışmaların başında gelir.

Site Dışı Seo Nedir?
site-dısı-seo-backlink
0

Bir web sitesi için yapılan SEO çalışmaları hem site içi SEO hem de site dışı SEO çalışmaları ile beslenir. Site dışı SEO’nun bir diğer adı da off-page SEO’dur. Peki, site dışı SEO nedir, nasıl çalışır? Backlink nedir, no follow link ve do follow link nedir? Site dışı SEO çalışması ve bu çalışmaya ilişkin kavramların detayları makalede derlendi.

Site Dışı (Off-Page) SEO Nedir?

Marka ve firmalar için bilinir olmak ve tercih edilmek olmazsa olmaz değerdedir. Dijital dünyada bilinir olmanın ve daha çok tercih edilmenin yolu ise Google aramalarında üst sıralarda yer alabilmektir. Bunun için de SEO (Seach Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları yapılır. SEO çalışmasının ise iki ayağı vardır; site içi SEO (on-page) ve site dışı (off-page) SEO.

Site içi SEO, sitenin içerisinde arama motoruna optime edilecek şekilde yapılan çalışma ve anahtar kelime seçimiyle ilgili çalışmalardır. Site dışı SEO çalışmasının mantığı ise diğer sitelerle linkler yoluyla kurulan bağlantıyla alakalıdır. Başka sitelerden ilgili siteye verilen linklere ‘backlink’ denir. Backlinkler iyi ve ziyaretçi sayısı yüksek sitelerden temin ediliyorsa, SEO çalışması yapılan siteye oldukça fazla katkı sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Backlink Nedir? Site Dışı SEO ve Backlink Bağlantısı

Backlinkler, başka sitelerde yer alan içeriklerde, çalışma yapılan site hakkında verilen link/bağlantı ile siteye yapılan yönlendirmeyi sağlar. Diğer sitelerden ilgili siteye yapılan kaynak gösterme işlemleri sitenin trafiğini artırarak Google optimizasyonunda üst sıralarda yer almasını sağlar. Google zaman zaman SEO algoritmalarını değiştirir. Bu değişikliklerde bazen backlink göstermenin etkisi azalsa da, yine de site dışı SEO çalışmalarında backlink aracının etkisi her zaman görülmektedir.

Backlink çalışmalarında kaynakların Google tarafından organik olarak algılanması önemlidir. Grafik üzerinde bir anda artış gösteren site trafiğinizin kaynağı backlinkler ise ve bu backlink bağlantıları bir süre sonra silinmiş ya da geçersiz kılınmış ise, Google bu durumu olumsuz algılar. Bu olumsuz algılama, site dışı SEO çalışması yapılan siteyi Google listeye almaktadır ve söz konusu site Google aramalarında bir süre görülmeme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. ‘Ne kadar çok backlink alırsam o kadar çok üst sıralara çıkarım’ anlayışı yanlıştır. Bu noktada backlinklerin do follow ve no follow link olmaları önem arz etmektedir.

Off Page SEO Çalışmasında Do Follow Link ve No Follow Link

Site dışı SEO çalışmasının önemli aracı olan backlinkler, do follow link ve no follow link olarak ikiye ayrılır. Site dışı SEO’da, ön sıralara çıkartılmak istenen web sitesi ile ilgili kaynak göstermeler popüler web siteler üzerinden sağlanır. Do follow backlink göstermede bu popüler site, ilgili siteyle ilgili içeriği kaynakça gösterirken aynı zamanda referans olduğunu da belirtir ve sitenin güvenilir olduğuna işaret eder. No follow backlink göstermede ise sadece sitenin bağlantısı paylaşılır, referans olunduğuna dair bir ifade kullanılmaz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir