1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. SpaceX, Arjantin’e ait yer gözlem uydusunu uzaya fırlattı

SpaceX, Arjantin’e ait yer gözlem uydusunu uzaya fırlattı

SpaceX, Arjantin'e ait yer gözlem uydusunu uzaya fırlattı

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX işletmeyi, dünyanın erişilemeyen her noktasına internet götürme projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda suratlarca Starlink internet uydusunu uzaya göndermişti.

Şirket, bir sonraki misyonunu ise dün akşam TSİ 17.12’de reelleştirecekti. Ancak negatif hava koşulları sebebiyle misyon 1 Eylül’e ertelendi.

Dün sizlerle paylaştığımız haberimizde, Starlink misyonundan sadece 9 saat sonra SAOCOM 1B isminde bir Arjantin Dünya gözlem uydusunun da fırlatılacağından bahsetmiştik.

saocom

SpaceX, SAOCOM 1B misyonuna hava gidişatının mani olma olasılığını yüzde 60 olarak söylemişti. Ancak hava koşullarında rastgele bir uygunsuz gidişat tespit edilmedi.

Arjantin’e ait yer gözlem uydusu “Saocom-1B”, SpaceX imali Falcon 9 roketiyle Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Uydu, daha çok petrol sızıntısı tespiti ve natürel afetlerin tesirlerinin rahatlatılması emeliyle kullanılacak.

Arjantin gözlem uydularının ilki “Saocom-1A”, Ekim 2018’de Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Güçleri Üssü’nden galibiyetli biçimde uzaya fırlatılmıştı.

Yorum Yap
Bu içerik size yardımcı oldu mu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz haber bültenimize üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap