1. Anasayfa
 2. Haberler

SpaceX, arka arkaya 2 roket birden fırlatarak yeni bir rekor kıracak

SpaceX, arka arkaya 2 roket birden fırlatarak yeni bir rekor kıracak
0

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX firmayı, dünyanın erişilemeyen her noktasına internet götürme projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda suratlarca Starlink internet uydusunu uzaya göndermişti.

Şirket, bir sonraki misyonunu bu akşam TSİ 17:12’de asıllaştıracak ve 60 adet Starlink uydusunu Falcon 9 roketi ile uzaya gönderecek.

Starlink uydularının fırlatılmasından 9 saat sonra bir misyon daha tertip edecek SpaceX, TSİ 02:18’de SAOCOM 1B isminde bir Arjantin Dünya gözlem uydusunu uzaya fırlatacak.

Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden hakikatleştirilecek olan vazifelerin arasında sadece 9 saat fark bulunacak ve bu da SpaceX için yeni bir rekor demek.

spacex

SpaceX tarafından yapılan söylemeye göre fırlatmaların reelleşebilmesi için hava koşullarının da uygun olması gerekiyor.

SpaceX’e göre, Starlink fırlatma vazifesine hava gidişatının mani olma olasılığı yüzde 50 iken,  SAOCOM 1B vazifesine ise yüzde 60 olasılıkla hava gidişatı mani olacak.

Her iki fırlatma da SpaceX’in YouTube kanalı üzerinden takip edilebilecek.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir