1. Anasayfa
 2. Bilim

SpaceX, geleceğin roketi Starship ilk uçuş sınamasını yaptı [İzle]

SpaceX, geleceğin roketi Starship ilk uçuş sınamasını yaptı [İzle]
0

Elon Musk‘un uzay mevzusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship için ehemmiyetli bir sınama galibiyetle tamamlandı.

SpaceXStarship, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda makûs bir büyüme ile gündeme gelmişti. Roketin dördüncü prototipi yapılan sabit ateşleme testi sırasında alev almış ve fantastik bir biçimde patlamıştı. Daha sonra şirket Starship‘i bir numaralı öncelikleri haline getirdi. Starship, öğrenmeyenler için Elon Musk’ın son yarıyıldaki en çok coşku veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 senesinden sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği ismine büyük ehemmiyet talep ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta bütün 11.8 milyon pound itme gücü üretilebiliyor. Efor mevzusunda Saturn V roketi bütün ikiye katlayacak ve dünyanın en eforlusu olacak roket, kısa müddet evvel hazırlanan son test prototipi SN5 ile ilk uçuş testine çıkarıldı ve burada 150 metrelik bir yüksekliğe çıkılarak galibiyetli bir sınama yapıldı. Yukarıyada görebileceğiniz üzere mevcut prototip henüz asıl bir rokete benzemiyor. Ancak şirket henüz mekanik / motor testleri yapıyor.

SpaceX Starship ile amaç bütün olarak Mars

Biliyorsunuz kısa müddet evvel ilk kez Dünya dışına insan çıkaran şirket, Starship ile de önümüzdeki senelerde Mars’a insan götürecek ilk şirket olmayı amaçlıyor. Ancak bunun için önümüzde gerçekten daha çok uzun bir müddet bulunuyor. Fakat çalışmalar gördüğünüz üzere faal olarak devam ediyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir