1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. SpaceX’deri yeni jenerasyon astronot elbiselerini tanıtan video [İzle]

SpaceX’deri yeni jenerasyon astronot elbiselerini tanıtan video [İzle]

SpaceX NASA

SpaceX, tarihi insanlı vazifenin galibiyete erişmesi sonrasında vazifenin bir parçası olan yeni jenerasyon astronot giysilerini tanıtan bir video yayımladı.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk mevzusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırdı. Amerika Birleşik Devletleri daha evvel astronotlarının Beynelmilel Uzay İstasyonu başka bir deyişle ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 senesinden beri bu biçimde sürüyordu. İşte bu gidişat Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay taşıtı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in meselesiz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih oldu. Kennedy Space Center içerisindeki Launch Complex 39A’dan kalkan Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon, hatırlarsınız ISS’e meselesiz olarak kenetlenmişti. Yakında geri gelecek uzay taşıtı evvelinde SpaceX’deri “şirket içerisinde geliştirilen” yeni jenerasyon astronot giysilerini tanıtan video geldi.

Direkt olarak yukarıyada izleyebileceğiniz video, Bob Behnken ve Doug Hurley için özel olarak dikilen ilk giysilerin ehemmiyetini aktarıyor. Crew Dragon uzay taşıtı düşünülerek hazırlanan giysi, yapısı gereği hem yüksek koruma getiriyor ve hem de geniş hareket hüneri sunuyor. Bu mevzuda NASA ve Rusya’nın çözümlerinden çok daha iyi ve gerçekten aşırısıyla çağdaş olan giysi, Crew Dragon içerisindeki dokunmatik ekranların idarenmesine izin veren eldivenlere de sahip. Astronotları yüksek ses, tazyik ve yangından koruma özellikli yeni jenerasyon giysi, mikrofonlara ve değişik hayat sistemlerine sahip geniş vizörlü kaskla da öne çıkmayı öğreniliyor.

SpaceX uzayın geleceğini kuruyor

Ve firma bunu olabildiğince ananesel sistemlerden uzaklaşarak yapıyor. Uzay serüvenine özel işletmelerin dahil olması hem maliyet hem de teknoloji mevzusunda alanı ciddi biçimde değiştirmiş vaziyette. SpaceX’in ayrıca yerinde saymadığı da öğreniliyor. Şirket devamlı olarak yeni materyaller ve teknolojiler geliştiriyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap