1. Anasayfa
 2. Bilgi

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Nedir?
0

İnsanlık tarihi, ilk olarak ortaya çıktığı andan itibaren günümüze kadar farklı evreler ve dönüşümler gerçekleştirmiştir. İnsanlık daima dinamik bir yapıda gelişim göstermiştir. İnsanlar her dönemde kendi yaşamını kolaylaştıracak icatlar üreterek hayatın zorluklarıyla daha çok mücadele edebilme gücü kazanmışlardır. Bu icatlar sayesinde insanlar hem zorlu yaşam koşullarını kendi lehlerine kolaylaştırmışlar hem de zaman açısından tasarruf sağlamışlardır. Bu açıdan baktığımız zaman teknoloji hayatımızın birçok alanında bize olumlu yönde etkiler sağlamıştır.

Hayatımızı olumlu yönde etkilemeyi sürdürmektedir. Zorlu hayat şartlarında işlerimizi kolaylaştırmamızı ve zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır. Bu sebepten ötürüdür ki teknolojinin hayatımızda büyük bir öneme sahip olduğu yadsınmaz bir gerçektir.

21. yy’da Teknolojinin Varlığı

Yaşamakta olduğumuz bu yüzyılda teknolojinin varlığını hissetmemiz hiç de zor görünmemektedir. Adım attığımız her ortamda evlerimizde, işyerlerimizde, çarşıda, caddelerde teknolojinin hayatımıza olan etkilerini görememek neredeyse imkânsızdır. Oturma odalarımızda başköşeye kurulan televizyonlardan, mutfağımızda bulaşıkları yıkayan bulaşık makinelerine kadar hatta uzak mesafeler kat etmek için kullandığımız son model ulaşım araçlarına kadar teknolojinin dört bir tarafımızı kuşattığını ve bizi etkisi altına aldığını görmekteyiz.

İçinde bulunduğumuz bu yüzyıl teknolojinin en ileri seviyede olduğu bir çağdır. Evlerimizde vazgeçilmez bir hal alan televizyonlar bile her geçen gün gelişmekte ve yenilenmektedir. Çağımızın bir diğer vazgeçilmez teknoloji aracı ise hiç şüphesiz ki bilgisayarlardır. Hemen hemen yerimizden hiç kıpırdamadan birçok işimizi halledebildiğimiz hayatımızı kolaylaştıran teknolojik bir araçtır. Mutfakta kullandığımız çamaşır  makinesinden arabalarda kullandığımız navigasyona kadar birçok teknolojik alet vardır.
Bütün bunlar teknolojinin insan hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.
Hiçbirimizin elinden düşmeyen cep telefonları günümüzde en yaygın olarak kullanılan teknolojik aletlerden bir tanesidir. Bu küçücük aygıt sayesinde dünyanın diğer ucundaki bir dostumuzla görüntülü bir şekilde konuşabilmekteyiz. Yine bu aygıt sayesinde oturduğumuz yerden elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarımızı saatlerce sıra beklemek zorunda kalmadan telefonumuza indirdiğimiz bir uygulama üzerinden kolayca ve dakikalar içerinde halletme imkânına sahibiz.

Gelişen bir diğer teknolojik olgu olan internet sayesinde yine her şeyi araştırma imkânını sahip olmuş oluyoruz. Yine gelişen teknoloji sayesinde gıda ürünlerimizi bozulmadan günlerce hatta aylarca saklayabiliyoruz.

Teknolojinin Hayatımıza Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknolojik gelişmelere her ne kadar insanlık için hayatı kolaylaştırıcı olumlu yönlere sahip olsa da zaman zaman olumsuz yönleri de ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin insan hayatındaki en büyük olumsuz etkisi hiç şüphesiz ki gelişen savaş teknolojisi olmuştur. Savaş teknolojisi sebebiyle içinde bulunduğumuz yüzyılda toplu ölümlerin arttığına şahit olmaktayız.

Sonuç olarak teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı sürece ve kötü emellere alet olmadığı sürece olumlu etkileriyle insan hayatını kolaylaştıracak ve her daim kendisini geliştirecek ve yenileyecektir. Teknolojinin hayatımız üzerindeki etkisi de gün geçtikçe artacak ve insanlar için vazgeçilmez hale gelecektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir