1. Anasayfa
 2. Haberler

Tesla’dan önemli duyurular: Model S Plaid ve uygun fiyatlı yeni model

Tesla’dan önemli duyurular: Model S Plaid ve uygun fiyatlı yeni model
0

Elektrikli otomobil pazarının önemli ismi Tesla, kısa süre önce büyük duyurulara imza attı. Burada özellikle iki duyuru çok dikkat çekti.

Tesla Battery Day kasamında Elon Musk’tan gerçekten önemli duyurular geldi. Bunların ilki Model S Plaid oldu. Model S için yapılmış en güçlü ve üst seviye versiyon olan araç, 0’dan 100 km/s hıza 2 saniye altında çıkabiliyor ve 840 km seviyesinde bir menzil ile geliyor. 321 km/s hıza çıkabileceği aktarılan araç, dört tekerden çekiş sistemini kullanıyor ve bünyesinde üç adet elektrik motoru yer alıyor. 1.100 beygir gücü bulunan modelin fiyatı ise tam 140 bin dolardan başlıyor. 2021 sonunda satışa sunulacak denilen elektrikli otomobil, fiyatıyla elbette çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Burada herkese hitap eden model ise 25 bin dolarlık yeni Tesla modeli oldu. Araç henüz nasıl görünecek bilinmiyor. Ancak 35 bin dolarlık Model 3’ten çok daha ucuz bir elektrikli araç çok dikkat çekiyor. Bu aracın yeni pil hücresi (Daha büyük ve verimli 4680 isimli pil hücreleri) teknolojisi üzerine kurulacağı ve önümüzdeki üç yıl içerisinde yollara çıkacağı aktarılıyor. Aracın nasıl göründüğü gibi teknik detayları da şimdilik gizemini koruyor.

Tesla Cybertruck modeli de yolda bulunuyor

2021 sonunda yollara çıkacak aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Elektrikli pickup modelinin en güçlü versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü getiriyor. Araçta pil konusunda ise motor tarafı gibi üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor.

İlginiz Çekebilir

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir