1. Anasayfa
 2. Haberler

TikTok ve WeChat için beklenen yasaklama kararı geldi

TikTok ve WeChat için beklenen yasaklama kararı geldi
0

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok ve WeChat için ABD’de beklenen yasaklama kararı geldi.

ABD başkanı Donald Trump, geliştirici firma ByteDance’a TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu konu uzun zamandır gündemde yer alıyordu. Çünkü Trump, ilginç olarak TikTok’u ulusal güvenliğe bir risk olarak görüyordu. Bu konuda en son TikTok’un ABD bölümünü yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor deniyordu. Ancak kısa süre önce Microsoft ByteDance’in istememesi nedeniyle satış sürecinden vazgeçti. Daha sonra süreçte Oracle ile anlaşma yapıldığı aktarılmıştı. Ancak bu durum yeterli gelmemiş gibi görünüyor. Çünkü tüm bunların ışığında beklenen yasak kararı geldi. Yapılan açıklamaya göre TikTok ve aynı zamanda WeChat uygulamaları 20 Eylül itibariyle Google Play Store ve Apple App Store‘dan kaldırılıyor. İki uygulamaya yasağı direkt olarak Donald Trump’ın getirdiği aktarılıyor. Yine yasağın arkasında ulusal güvenlik yer alıyor.

Kısa süre önce de TikTok CEO’su Kevin Mayer görevinden ayrılmıştı

Biliyorsunuz bu iki uygulamanın da arkasında Çin yer alıyor. ABD’nin, spesifik olarak da Donald Trump’ın Çin ile olan savaşından büyük internet firmaları etkilenmeye devam ediyor. ABD’nin hamleleri nedeniyle Huawei de oldukça çor zamanlar geçirmeye devam ediyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir