Türkiye’de dijital asistan Siri için iki yeni ses geldi
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’de dijital asistan Siri için iki yeni ses geldi

0

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce dijital asistan Siri ile alakalı önemli sayılacak bir duyuru yaptı. Bunun arkasında yerli bir haber yer alıyor.
Apple’dan yapılan resmi açıklamaya göre geçen hafta yayınlanan iOS 14, iPadOS14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yepyeni bir görünüm ve özelliklere sahip olan Apple cihazlarında, dünyanın en popüler akıllı asistanı Siri yeni yetenekler kazandı. Söylendiği kadarıyla ayda 25 milyardan fazla kullanıcı isteğine cevap veren Siri 3 yıl öncesine göre artık 20 kattan daha fazla bilgiye sahip.

Türkiye’de Siri için iki yeni ses geldi

Asistan iOS 14’le birlikte Türkiye’de artık iki yeni sese sahip. Yeni bir kadın sesi ve Türkiye’deki kullanıcılarımıza ilk defa sunduğumuz yepyeni bir erkek sesi. Yapay öğrenme algoritmalarındaki gelişmeler sayesinde bu yeni seslerle Siri’nin konuşması ve tonlaması çok daha doğal; kurduğu cümleler çok daha akıcı hale geldi deniyor. Asistan ayrıca artık Apple Watch’unuzda da ilk defa konuşuyor ve bu iki yeni sesle sorularınızı cevaplıyor.

iOS 14 ile daha kompakt bir deneyimle kullanıcı isteklerini cevaplayan asistan, artık ekrandaki diğer işlerinize devam ederken size destek olmaya devam ediyor. Bir istek için Siri’ye seslendiğinizde Siri ekranın alt kısmından ortaya çıkıyor ve Siri size istediğiniz sonucu sunduğunda da bu bildirime benzer bir şekilde ekranın üst tarafında görülüyor. Arama sonuçları da size tam olarak istediğiniz bilgiyi bu kompakt tasarımda vermek için güncellendi.

Ayrıca yeni tasarım sayesinde Siri ile yapmak istediğinizi hızlıca yaparak bir sonraki işinize geçebiliyorsunuz. Siri bir uygulama açarken, müziği kontrol ederken, arama yaparken ya da yol tarifi alırken hemen ekrandan çıkıyor. Böylece ekrandaki bilgiye en hızlı şekilde ulaşıp kolayca bakabiliyorsunuz. Bu sayede ekranda başka bir bilgiyle ilgilenirken hızlıca aramanızı yapabiliyorsunuz; mesela yaptığınız bir listeye Siri’nin gerçek zamanlı madde eklemesi gibi.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir