1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 64’ü her hesap için aynı şifreleri kullanıyor

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 64’ü her hesap için aynı şifreleri kullanıyor
0

Türkiye'de kullanıcıların yüzde 64'ü her hesap için aynı parolaları kullanıyor

Son zamanlarda internet kullanımının bir hayli çoğalmasıyla hesapları koruma altına almak daha da ehemmiyet kazandı. Ancak gelen bilgilere göre, ülkemizdeki internet kullanıcıları hesap gözetmesine pek de dikkat etmiyor.

Kaspersky tarafından hazırlanan “Kaspersky Evrensel Saklılık Raporu 2020” başlıklı rapora göre, Türkiye’deki kullanıcıların yarısı birkaç hesap için değişik şifreler kullandıklarını iddia ediyor, ancak bunların sadece yüzde 10’u eşsiz parola oluşturmak için şifre oluşturucuları veya özel yazılımları kullanıyor.

Türkiye’de kullanıcıların yalnızca yüzde 36’sı her hesap için eşsiz şifre kullanırken, geriye kalan yüzde 64’ü ise her hesapta aynı şifreleri seçim ediyor.

parola

EFORLU VE EŞSİZ ŞİFRELER KULLANIN

Her bir site için ayrı ayrı şifre kullanılması ve hepsinin andırılması gerekiyor. Kullanıcıların sadece emin kombinasyonları seçmesi, bunları kumpaslı olarak değiştirmesi ve aynı şifreyi tekerrür kullanmaktan sakınması oldukça ehemmiyet talep ediyor.

Tüm şifreleri anımsamak güç olduğu için kullanıcılar, ezberlemesi güç olan bu tip bilgileri genellikle bir kağıda ya da bilgisayarlarındaki bir metin dosyasına yazıyor.

Ancak bu gidişat, en minik bir bilgi ihlalinde şifrelerinizin çalınmasına neden olabilir.

parola

Kaspersky , şahsi bilgilerinin güvenliğini sağlamaları için kullanıcılara şu tekliflerde bulunuyor:

“Hesaplara giriş bilgilerinizi paylaştığınız şahıs rakamını eksiltin ve şifrelerinizi başkalarının bulabileceği kağıtlara ve makinelere yazmaktan kaçının.

Şifreleri anekdotlarda veya defterlerde yakalamak basit gelebilir fakat başkaları bunlara da öbürleri gibi basit bir biçimde ulaşabilir.

Emin güvenlik çözümlerinin oluşturduğu eforlu ve sağlam şifreleri kullanın.

Bu çözüm tüm hesaplara her seferinde tehlikesiz ve eşsiz şifreler soyarak aynı şifreyi birden fazla defa kullanmanızı önlüyor.”

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir