1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’nin ilk milli uçan araç modeli CEZERİ havalandı [İzle]

Türkiye’nin ilk milli uçan araç modeli CEZERİ havalandı [İzle]
0

Türkiye’nin ilk milli uçan araç modeli CEZERİ uzun süredir gündemde yer alıyor. Geleceğin aracı artık kara ile bağlantısını kesebiliyor.

Hep söylediğimiz gibi gelecekte kişisel taşımacılık karadan çok gökyüzünde olacak. Bunun için Airbus başta olmak üzere şu an birçok firma uçan araç ve uçan taksi konseptleri geliştiriyor. İşte bu trilyon dolarlık sektörde Türkiye de yer almak istiyor ve Türkiye’nin ilk milli uçan arabası CEZERİ aktif olarak geliştirme aşamasında bulunuyor. İlk olarak geçtiğimiz yol Selçuk Bayraktar tarafından duyurulan araç, çok uzun süredir geliştiriliyor ve artık uçabiliyor. Aktarıldığı kadarıyla Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükselmeyi başardı. Burada ya da aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz ilk uçuş süreci için Baykar firmasının açıklaması ise şu şekilde: “Geleceğin yarışlarına hazır olmak için milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz CEZERİ Uçan Araba ilk uçuşunu tamamladı.” Firma tarafından “Uçan Araba” olarak da geçen araç için ilk testlerde güvenlik halatlarıyla, ikinci testte ise güvenlik halatları olmadan dengeli şekilde havada kalabilmeyi başarmış açıklaması yapılıyor.

Milli uçan araç CEZERİ ilginç görünüyor

Şimdilik tek kişilik tasarlanan uçan aracın, üstünde sekiz adet büyük pervane motoru yer alıyor. Gövdesi ciddi şekilde şekil alan aracın, elektrikli altyapı üzerine kurulduğu açıklanan önemli detaylar arasında yer alıyor. Model üzerindeki çalışmaların devam edeceği aktarılıyor. Bu tarz araçların hayatımıza hemen girmesi beklenmiyor.

Airbus imzalı uçan taksi

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir