1. Anasayfa
 2. Haberler

Uslu saat pazarı, 2020’nin ilk yarısında yüzde 20 gelişti

Uslu saat pazarı, 2020’nin ilk yarısında yüzde 20 gelişti
0

Son senelerde oldukça popüler hale gelen giyilebilir teknolojilere liderlik eden akıllı saatler, özellikle sıhhat ve spor takibi mevzularında öne çıkıyor.

Her ne kadar koronavirüs sebebiyle şu anda bir hayli piyasada sakinlik yaşansa da akıllı saat pazarı, 2020’nin ilk yarısında yüzde 20’lik bir sihrime kaydoldu.

Counterpoint’in yeni bir raporuna göre, aynı yarıyılda takribî 42 milyon adet akıllı saat sevkiyatı gerçekleştirildi.

Akıllı saat pazarı, 2020 nin ilk yarısında yüzde 20 büyüdü #1

Açıklanan bilgilere baktığımızda, Apple’ın yüzde 51,4 ile akıllı saat pazarına liderlik ettiğini görüyoruz. Firma, bir evvelki senenin aynı yarıyılında yüzde 43,2 olan pazar hissesini bir hayli artırmayı başarmış.

Bir başka akıllı saat üreticisi Garmin ise yüzde 9,4 pazar hissesiyle Samsung’u geçerek ikinci sıraya yerleşti.

En çok pazar hissesine sahip üçüncü üretici yüzde 8,3 ile Huawei olurken; geçtiğimiz sene aynı yarıyılda yüzde 9,3 pazar hissesiyle ikinci olan Samsung, bu sene yüzde 7,2 ile dördüncü sıraya geriledi.

Apple’ın pazar hissesinin çoğalmasında, firmanın özellikle Apple Watch Series 5 ile tuttuğu galibiyetin tesirli olduğu belirtilirken, Huawei ise asya pazarında Watch GT 2 ile oldukça iyi satış sayılarına ulaşmıştı.

Açıklanan rapora göre, 2020’nin ilk 6 ayında akıllı telefon pazarında en fazla sihrime yüzde 57 ile Hindistan pazarında gerçekleşti.

Koronavirüsün yarattığı ekonomik kasvetlere karşın Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri pazarı da sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 5’lik bir sihrime yaşadı.

apple-wath

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir rapora göre, 2018’de varsayımı 43.87 milyon adet sevkiyat asıllaştıran akıllı saat pazarı, 2024 senesinde 108.91 milyon adet sevkiyata kadar çıkacak.

Bu büyük gelişmenin ise sıhhat ve fitness yönetimi için çoğalan arzlardan kaynaklandığı belirtiliyor. Ayrıca sıhhat odaklı akıllı saatlerin de önümüzdeki senelerde pazara liderlik etmesi bekleniyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir