1. Anasayfa
 2. Bilim

Uzaydan internet mevzusunda SpaceX’e büyük rakip: Amazon

Uzaydan internet mevzusunda SpaceX’e büyük rakip: Amazon
0

Elon Musk, özel uzay işletmeyi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında çalışırken, eşi mevzuda Amazon da onay almış durumda.

SpaceX, geçtiğimiz ay Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha pespaye dünya yörüngesine meselesiz olarak yollamayı muvaffak olmuş ve bu son vazife ile birlikte yörüngedeki operasyonel Starlink uydu rakamını 420’ye yükseltmişti. Şirket öğreniyorsunuz pespaye dünya yörüngesine bütün 42 binden fazla uydu fırlatmayı amaçlıyor. İlk büyük gayeyi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı tasarlayan şirket, bu mevzuda yalnız kalmayacak. Zira kısa zaman evvel Amazon da uzaydan internet yarışına katılma mevzusunda FCC’den onayı aldı. Bu onay ile büyük şirket pespaye dünya yörüngesine 3.236 tane uydu yollayacak ve bunları kullanarak tüm Dünya’yı içeren bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek sınıyor. Bu da gerçekten çok büyük ve ehemmiyetli görünüyor.

Amazon gibi bir devin rakibi olduğu SpaceX, Starlink projesi bütün olarak neyi amaçlıyor?

Bu proje için Amazon gibi fotoğrafı müesseselerden izin alan firma, daha evvel de aktardığımız üzere yörüngeye konulacak binlerce uydu ile internet ulaşımının olmadığı yer vazgeçmek istemiyor. SpaceX’in başındaki adlardan Gwynne Shotwell, şahısların internet için şimdi ödedikleri paraya bütün 5 ila 10 kat daha süratli internet sunacağız diyor. Bu gerçekten hoş görünüyor. İşletmenin küçük çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı istikametinde bilgiler de geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Amazon’un bu mevzuda nasıl bir altyapı kuracağı da büyük merak ediliyor. Öğreniyorsunuz Amazon’un sahibi Jeff Bezos‘un gelişmiş roketler geliştiren Blue Origin adlı bir uzay işletmesi bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir