1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan sürat testi neticeleri

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan sürat testi neticeleri

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Elon Musk, özel uzay işletmeyi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında yapılan sürat testi neticeleri ortaya çıkmış durumda.

SpaceX, geçtiğimiz ay Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha pespaye dünya yörüngesine meselesiz olarak yollamayı muvaffak olmuş ve bu son misyon ile birlikte yörüngedeki operasyonel Starlink uydu rakamını 420’ye yükseltmişti. İşletme öğreniyorsunuz pespaye dünya yörüngesine bütün 42 binden fazla uydu fırlatmayı kastediyor. İlk büyük gayeyi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı tasarlayan işletme, proje için yaptığı açıklamada şahısların internet için şimdi ödedikleri paraya bütün 5 ila 10 kat daha süratli internet sunacağız demişti. İşte kurulan bu sistem ile yapılan yeni sürat testi neticeleri geldi. Son sınamalarda sistem 42 ms ping kıymetiyle 60 Mbps download, 12 Mbps upload süratlerine erişti. Starlink’in sınamadaki asgari indirme sürati kıymeti ise aktarıldığı kadarıyla 11 Mbps seviyesinde oldu. Elon Musk’ın ilerleyen süreçte 20 ms ping kıymetinin altına inecek dediği sistem, henüz bütün olarak beklenen olağanüstü yüksek sürati veremiyor ancak 60 Mbps download ve 12 Mbps upload süratleri şayet oranla uygun maliyete sunulursa bir hayli şahıs için aşırısıyla yeterli görünüyor.

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

SpaceX, Starlink projesi bütün olarak neyi kastediyor?

İşletmenin küçük çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı güzergahında bilgiler geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Bu mevzuda Amazon da çalışıyor. İşletme kısa zaman evvel uzaydan internet yarışına katılma mevzusunda FCC’den onayı aldı. Bu onay ile büyük işletme pespaye dünya yörüngesine 3.236 tane uydu yollayacak ve bunları kullanarak tüm Dünya’yı içeren bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek sınıyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap