1. Anasayfa
 2. Bilim

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları
0

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında yapılan hız testi sonuçları ortaya çıkmış durumda.

SpaceX, geçtiğimiz ay Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine sorunsuz olarak göndermeyi başarmış ve bu son görev ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısını 420’ye yükseltmişti. Firma biliyorsunuz alçak dünya yörüngesine tam 42 binden fazla uydu fırlatmayı hedefliyor. İlk büyük hedefi olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlayan firma, proje için yaptığı açıklamada kişilerin internet için şimdi ödedikleri paraya tam 5 ila 10 kat daha hızlı internet sunacağız demişti. İşte kurulan bu sistem ile yapılan yeni hız testi sonuçları geldi. Son denemelerde sistem 42 ms ping değeriyle 60 Mbps download, 12 Mbps upload hızlarına ulaştı. Starlink’in denemedeki minimum indirme hızı değeri ise aktarıldığı kadarıyla 11 Mbps seviyesinde oldu. Elon Musk’ın ilerleyen süreçte 20 ms ping değerinin altına inecek dediği sistem, henüz tam olarak beklenen inanılmaz yüksek hızı veremiyor ancak 60 Mbps download ve 12 Mbps upload hızları eğer nispeten uygun fiyata sunulursa birçok kişi için fazlasıyla yeterli görünüyor.

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

SpaceX, Starlink projesi tam olarak neyi hedefliyor?

Firmanın ufak çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı yönünde bilgiler geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Bu konuda Amazon da çalışıyor. Firma kısa süre önce uzaydan internet yarışına katılma konusunda FCC’den onayı aldı. Bu onay ile büyük firma alçak dünya yörüngesine 3.236 tane uydu gönderecek ve bunları kullanarak tüm Dünya’yı kapsayan bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek deniyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir