1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için verilen yeni sürat kıymetleri

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için verilen yeni sürat kıymetleri

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Elon Musk, özel uzay firmayı SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında yeni sürat testi sayıları paylaştı. Sistem hızlanıyor.

SpaceX, geçtiğimiz saatlerde Falcon 9 rokete yüklediği 60 adet Starlink uydusunu daha pespaye dünya yörüngesine meselesiz olarak yollamayı muvaffak oldu ve bu son misyon ile birlikte yörüngedeki operasyonel Starlink uydu rakamı 700‘ü geçti. İşletme öğreniyorsunuz pespaye dünya yörüngesine bütün 42 binden fazla uydu fırlatmayı amaçlıyor. İlk büyük amacı olan 12 bin uydunun yarısını 2024 itibariyle yörüngeye yerleştirmiş olmayı tasarlayan işletme, proje için yaptığı açıklamada bireylerin internet için şimdi ödedikleri paraya bütün 5 ila 10 kat daha süratli internet sunacağız demişti. Bu sistem ile yapılan son sürat testi neticelerinde 42 ms ping kıymetiyle 60 Mbps download, 12 Mbps upload süratlerine erişilmişti. Şimdi ise gecikmenin süper düşük hale geldiği ve süratin 100 Mbps seviyesini geçtiği aktarılıyor. Bu da gerçekten çok hoş görünüyor ancak işletme bununla kanaat etmek istemiyor. Sistemin ileride gigabit seviyesinde olacağı aktarılıyor. Ancak bunun için daha SpaceX‘in önünde çok uzun bir zaman bulunuyor.  İşletmenin yakında millete sarih testlere başlayacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

SpaceX, Starlink projesi büyük merak uyandırıyor

İşletmenin küçük çaplı bölgelere internet vermeye yaz sonunda başlayacağı güzergahında bilgiler geliyor. Bunun için kullanıcıların özel modüller satın alması gerekiyor. Bu mevzuda Amazon da çalışıyor. İşletme kısa zaman evvel uzaydan internet yarışına katılma mevzusunda FCC’den onayı aldı. Bu onay ile büyük işletme pespaye dünya yörüngesine 3.236 tane uydu yollayacak ve bunları kullanarak tüm Dünya’yı içeren bir internet servis sağlayıcısı haline gelecek sınıyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap