1. Anasayfa
 2. Bilgi

Web Sitesi İsmi Nasıl Olmalı?

Web Sitesi İsmi Nasıl Olmalı?
0

Web sitesi ismi yani alan adı seçimi şirket ismi belirlemek kadar önemlidir. Bu konu üzerine etraflıca kafa yormayı ve düşünmeyi gerektirir. Alacağınız Alan adı internetteki yüzünüz olur ve bu sebeple hem sektörünüze uygun olan hem de bulunması kolay bir ad seçmeniz gereklidir.

Başlıklar

Yazımı Kolay Olmalı

Çevirimiçi olarak elde edeceğiniz başarılarınız için yazımı kolay bir alan adı oluşturmanız kritiktir. Eğer argo veya eşanlamlı kelimeler seçerseniz müşterilerinizin internet sitenizi bulmasını zorlaştırmış olursunuz.

İsminiz Kısa Olmalı

Alan adınız karmaşık ve uzunsa müşterilerinizin yazım hatası yapması olası olur. Bu da sitenizi bulamamalarına neden olur.  Sonuç olarak kısa ve basit isimler tercihiniz olmalı.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Ürün ya da hizmetlerinizi tanımlayan anahtar kelimeleri alan adınızda kullanmayı deneyin.

Çevrenizi Hedef Alın

Eğer yerel bir hizmetiniz var ise mahalle ya da şehir isminizi site isminize eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, yerel müşterilerinizin sitenizi bulmasını ve hatırlamasını kolaylaştırır.

Sayı Ve Tire Gibi İşaretler Kullanmayın

Sayı veya tire gibi işaretleri genelde yanlış anlaşılır. Eğer bu işaretleri alan adınızda kullanmak zorundaysanız, diğer versiyonlarının olduğu isimleri de satın almanız daha güvenli olur.

Akılda Kalıcı İsimler Tercih Edin

Web evreni içinde yer alan milyonlarca site arasında kaybolmamak adına dikkat çekici ve akılda kalıcı bir site ismi seçmeniz önemlidir. Güzel bir fikir bulduğunuzu düşündüğünüz zaman, yakın çevrenizle paylaşarak mutlaka onlara da çekici ve mantıklı gelip gelmediğini sorgulayın.

Araştırma Yapın

Seçtiğiniz adın; patentinin bir başkası tarafından alınmadığından, telif hakkı ile korunmadığından veya başkaları tarafından kullanılmadığından emin olmalısınız. Bu adımı ihmal etmek hem alan adınıza hem de servet değerinde bir hukuki sürece mal olabilir.

Uygun Alan Adı Uzantısı Seçin

Uzantılar .com ya da .net gibi internet sitesi adresinizin sonuna gelen eklerdir. Bu uzantıların hepsi spesifik kullanımlara hitap eder. Bu sebeple
hizmetinize uygun olan uzantıyı seçtiğinizden emin olun. Ek olarak; “.com” uzantısı açık ara en gözde uzantı olsa da çok uzun süredir kullanıldığı için bu uzantıyla biten, kalıcı ve kısa bir alan adı bulmak oldukça zor olabilir.

Markanızı Geliştirin Ve Koruyun

Markanızı korumak adına alan adınızın farklı uzantılara sahip ya da yazım hatalı diğer versiyonlarını da satın almanız gerekir. Bu adım, rakiplerinizin web sitesi isminizin diğer versiyonlarını almasının önüne geçer ve müşterileriniz, yazım hatası yapsalar bile web sitenize kolayca ulaşırlar.

Hızlı Olun

Alan adları çok hızlı satılır. Bu sebeple favori alan adlarınızı bir an önce satın almalısınız. Alan adları fiyatları oldukça uygundur. Bu aşamada bir başkası tarafından kullanılmayan uygun bir isim bulmakta zorlanıyorsanız; yine internette bulabileceğiniz alan adı kayıt kuruluşları bu arayışınızda size alternatif isimler sunar ve en uygun ismi bulmanıza yardımcı olur.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir