1. Anasayfa
 2. Bilgi

Web Sitesi Nasıl Para Kazandırır?


0

İnternetten para kazanma konusunda en bilindik yöntemlerden birisi; sitelerdir. Hatta birçok kimse kurdukları siteler sayesinde geçimlerini bundan sağlarlar. Bunu kimi zaman aldıkları reklamlar ile kimi zaman ise bir ürün veya hizmet satarak yaparlar. Ama ilk önce yapılması gereken şey sitelerine trafik sağlamak olmalıdır. Siteye giren insan sayısı ne kadar fazla olursa, kazancın da doğru orantılı olarak artacağını unutmamak gerekir. Sitelerine trafik sağladıktan sonra kazanmaya başlayabilirler. Peki, internet siteleri nasıl para kazanır?

Google Adsense

Bu en bilindik ve en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Çünkü kullanıcılardan herhangi bir ücret alınmadığı için ziyaretçi sayısı fazla olacaktır. Web sitesinde bulunan reklamlara, kullanıcılar tıkladıkça veya görüntüledikçe site sahibi para kazanır. Bunu yapabilmek için kullanıcılara siteyi ziyaret etmeleri için bir sebep verilmesi gerektiğini unutmamalıdır. Yani kendinize sormanız gereken sorular şudur; “kullanıcılar ne için sizin sitenizi ziyaret etsin, onlara ne sunacaksınız?” Sitenize kullanıcıları çekmeye başladıktan sonra Google Adsense başvurup bundan para kazanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Google’ın Adsense politikalarını inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Satış Ortaklığı

Sitenizde iyi bir trafik var ve siz bunu ekstra kazanca dönüştürmek istiyorsanız satış ortaklığı tam size göre! Yapmanız gereken bir satış ortaklığı platformuna üye olup, orada bulunan ürünleri sitenizde sergilemektir. İçeriklerinizde veya ana sayfanızda bulunan bannerlara (reklam) tıklayan her kullanıcıdan para kazanırsınız. Ayrıca satış ortaklığını yaptığınız ürünü, kullanıcılar satın aldıkları veya abone oldukları zaman ekstradan komisyon kazanırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sitenizin nişi (alanı) ve ziyaretçilerinizin ilgi alanlarıdır. Mesela fitness ile ilgili içerikler paylaştığınız blogunuzda takviye gıdaların satış ortaklığını yapabilirsiniz ya da bayanlara yönelik oluşturduğunuz niş blogda bir e-ticaret sitesinin tanıtımını yapabilirsiniz. Önemli olan hedef kitlenizi belirlemek ve onlara uygun ürünleri sunmaktır.

Kendi Ürünlerini Satmak

İnternet çağında yaşadığımızı düşünürsek, artık bir şeyler üretmenin ve satmanın da çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda özellikle dijital ürünlerin önemine değinmek gerekli. Maliyetsiz olarak, cep telefonu, tablet veya bilgisayarınızdan üretip satabileceğiniz ürünlerdir. Kargo, stok ve depolama gibi sorunları da olmadığı için size büyük özgürlük tanır. Tek yapmanız gereken kendinize bir tane üretip bunu internet sitenizde satmaktır. Yatırım maliyeti olmadığı ve sonsuz miktarda satabileceğiniz için size çok kazandırırlar. Dijital ürünlere örnek vermek gerekirse; e-kitaplar, online eğitimler, stok fotoğraf veya videolar ve buna benzer şeyler denilebilir.

Kendinize bir konu belirleyin ve daha sonra o konuya çözüm üretecek bir ürün geliştirin. Eğer bunu konuyu sitenizin nişine ve takipçilerinizin ilgi alanlarına göre belirlerseniz çıkaracağınız ürünün alıcısının hazır olur. Mesela fitness konusunda bilgiler verdiğiniz internet sitenizde, insanlara altı ayda nasıl fit bir vücuda ulaşabileceklerini anlatan bir e-kitap satabilirsiniz. Onlara, uygulamaları gereken spor programını ve diyet listesini hazırlayarak kolayca kendi e-kitabınızı oluşturabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir