1. Anasayfa
 2. Tavsiyeler

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?


0

Günümüzde online gelir elde etmenin en iyi ve en güvenilir yollarından birisi internet siteleridir. Bu bazen sitelere verilen reklamlar ile yapılır, bazen ise satış ortaklığı gibi başka kişilerin ürünlerini satarak. Ama ikisinin de ortak bir yanı vardır; bu sitelerin kazanç sağlayabilmesi için trafik oluşturmaları gereklidir. Yani sitesine kullanıcıları çekmeleri gerekir. Site sahipleri web sitelerine ne kadar fazla insanın girmesini sağlarsa o kadar fazla para kazanır. Peki, bir sitenin trafiğini nasıl artırılır ve siteye daha fazla kullanıcının girmesi için neler yapılmalıdır?

 

Başlıklar

 Kaliteli İçerikler Üretin

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır? 4 – içerik yazarı

Bu ilk ve en önemli kuraldır. Çünkü bir sitede ne kadar kaliteli içerik varsa kullanıcının etkileşim kurma olasılığı da o kadar artar. Olaya kendi açınızdan bakın, iyi içerikleri olan bir siteyi mi ziyaret edersiniz yoksa kopyala yapıştır içerikleri olan bir siteyi mi? Sizin de söyleyeceğiniz gibi; iyi içerikleri olanlardır. Kaliteli içerikler üretmek için kendinize bir niş (alan) belirleyin. Daha sonra bu nişe uygun içerikler üretmeye başlayın. Mesela hobiniz olan kitapları bir iş haline getirip, onların özetlerini yazarak sitenizde paylaşabilirsiniz. Bu şekilde kaliteli içeriklerin yanında kendinize devamlı bir takipçi kitlesi oluşturmayı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Destek Alın

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır? 5 – sosyal medya

Üreteceğiniz içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak da bir trafik elde edebilirsiniz. Yukarıdaki örnekteki gibi okuduğunuz kitabın özetini çıkarın. Daha sonra bunun bir kısmını sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Devamını okumak için kullanıcıları sitenize yönlendirin. Bu şekilde organik bir trafik elde etmiş olursunuz.

 Seo Dostu İçerikler Üretin

Arama motorları sitenize trafik sağlayacak en önemli kanallardan birisidir. Kendinize bir seo planı oluşturun ve şimdi başlayıp birkaç ay sonra meyvesini yemeye başlayın. İçeriklerinizde anahtar kelimeleri kullanarak, kullanıcıların aradıkları sorunlara veya konulara cevap verin. Bu şekilde arama motorlarından bir trafik elde edebilirsiniz.

 Site Sahipleri İle Anlaşıp Karşılıklı Reklam Yapın

Kendi ölçeğinizde bir site sahibi ile anlaşıp karşılıklı reklam yapın. Ondan, sitesinde, sizin reklamınızı yapmasını isteyin. Aynı şekilde siz de onun tanıtımını yaparak kendi trafiğinizi oraya yönlendirin. Bu şekilde karşılıklı bir kazan kazan durumu elde etmiş olursunuz.

 Tasarımınıza Özen Gösterin

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır? 6 – desing

Kullanıcı dostu bir arayüz yapmak, sitenizi ziyaret edenlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuş olursunuz. Ayrıca sitenizi mobil uyumlu olarak tasarlamak, size daha fazla trafik kazandırır. Günümüzde internet trafiğinin %80’inin mobilden oluştuğunu unutmamak gerekir. Bu potansiyeli kaçırmayın!

 Bir Sebep Verin

Sitenizi ziyaret eden insanlara daha çok vakit geçirmeleri ve çevresindekilerle paylaşmaları için bir sebep verin. Bunun için Türkiye’de en çok ziyaret edilen web sitelerini inceleyebilirsiniz. Mesela Onedio eğlenceli içeriklerle, ShiftDelete teknolojik gelişmelerle, Webrazzi yeni girişim haberleri ile Ensonhaber ise anlık haberler ile kullanıcılarına onları ziyaret etmeleri için bir sebep verir. Kendinize şu soruyu sorun; “İnsanlara ne sunmalıyım ki sitemi ziyaret etsinler?”

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir