Windows 10 Hızlandırma Rehberi 2021
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 10 Hızlandırma Rehberi 2021

Windows 10 hızlandırma ipuçlarıyla bilgisayarınızdan maksimum verim elde edin. Windows 10 hızlandırmak için neler yapılabilir?

0

Windows 10 hızlandırma ipuçlarıyla bilgisayarınızdan maksimum verim elde edin. Windows 10 hızlandırmak için neler yapılabilir?

Windows 10 hızlandırma nasıl yapılır anlamaya çalışıyorsanız, doğru yere geldiniz. Windows 10 muhtemelen Microsoft‘un en verimli kodlanmış işletim sistemi olsa da, büyük miktarda sistem kaynağı gerektiren çok sayıda özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. En son yinelemesi, genel verimliliği artırmak için son derece kullanışlı özelliklere sahip olsa bile, bilgisayarınızın performansı hala yavaşlayabilir.

Bu tür yavaşlamalardan büyük olasılıkla sorumlu olan bir dizi olağan nokta vardır. Buna bloatware, geçici dosyalar ve düşük seviyede donanımlar neden olabilir. Ayrıca, onlar hakkında kesinlikle bir şeyler yapabilirsiniz, böylece Windows 10 hızlandırma ve bilgisayarınızın performansını en üst düzeye geri getirebilirsiniz.

Bu rehberde, istenmeyen programları birleştirip temizlemekten gereksiz özel efektleri devre dışı bırakmaya ve hatta donanım yükseltmeleri yapmaya kadar Windows 10‘u bugün hızlandırabilmenin en iyi yollarını keşfedeceksiniz. Windows 10‘u nasıl hızlandıracağınızı gösterelim.

Başlıklar

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Windows 10 hızlandırma için bu basit bir adım gibi görünse de, birçok kullanıcı makinelerini haftalarca çalışır durumda tutar. Windows 10 ekranı otomatik olarak uyku moduna geçiriyor, bundan dolayı daha önce başlatılmış olan işlemler devam edecektir. Bunlar zamanla birikebilir ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Bilgisayarınızla işiniz bittikten sonra bilgisayarınızı kapatarak, Windows düğmesine tıklayarak ve ‘Güç‘ düğmesi sonrası ‘Bilgisayarı kapat’ geçmiş işlemlerin sonlandırmasıyla bilgisayarınızı hızlandırmış olabilirsiniz.

Bunu yapmadan önce çalışan programları kapattığınızdan ve çalışmanızı kaydettiğinizden emin olun. Bilgisayarınız Windows menüsünü görüntüleyemediğiniz kadar yavaşladıysa, bilgisayar tamamen kapanana kadar kasadaki Güç düğmesini elle basılı tutun.

Windows 10 hızlandırma

2. Güncelleme, Güncelleme, Güncelleme

Microsoft, sistem performansını düşüren yaygın hataları düzeltmek için tasarlanmış Windows 10 güncelleştirmelerini sürekli olarak yayımlamaktadır. Bunlardan bazıları oldukça küçükken, diğerleri sisteminizde önemli değişiklikler yaparak verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Windows 10 performansınız düşüyorsa, Windows menüsünü açın ve arama çubuğuna ‘Güncelle‘ yazın ve ayarlarınıza erişmek için ‘Güncellemeleri Kontrol Et‘i tıklayın.

Büyük bir güncelleme varsa, devam etmeden önce kişisel verilerinizi kaydettiğinizden ve yedeklediğinizden emin olun. Mevcut tüm güncellemeleri uygulamak için PC’nizin birkaç kez yeniden başlatılması gerekebilir. Son güncellemenizden bu yana bir süre geçtiyse, başka kullanılabilir olmadığından emin olmak için yeniden başlattıktan sonra ‘Güncellemeleri Kontrol Et‘i tıkladığınızdan emin olun.

Windows 10 hızlandırma

3. Başlangıç ​​uygulamalarını kontrol edin

PC’ler çok sayıda çalışan işlem tarafından bataklığa uğrayabilir. Bunun nedeni, çoğu uygulamanın Windows’a oturum açtıktan hemen sonra programlarını çalıştırmasını söylemesi ve sistem hızını yavaşlatmasıdır. 

Başlangıç ​​programlarınızı kontrol etmek için Görev Yöneticisi‘ni (Ctrl + Alt + Del) açın, ardından ‘Başlangıç‘ sekmesini tıklayın. Sisteminizi yavaşlatan uygulamaları tespit etmenin iyi bir yolu olduğundan, her program için ‘Başlangıç ​​Etkisi‘ değerlerine çok dikkat edin.

Bir programın oturum açma sırasında başlatılmasını önlemek için sağ tıklayın ve ‘Devre Dışı Bırak‘ı seçin.

Windows 10 hızlandırma

4. Disk Temizleme’yi çalıştırın

Windows 10 hızlandırma için disk Temizleme, olağanüstü bir yerleşik Windows yardımcı programıdır. Küçük resimler, indirilen program dosyaları ve çevrimdışı web sayfaları gibi makinenizde biriken geçici dosyaları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Başlamak için Windows menüsünü tıklayın ve arama çubuğuna ‘Disk Temizleme‘ yazın. Yardımcı program size kaldırılacak dosyalar arasından seçim yapma olanağı sunar. Her seçeneğin yanındaki onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir. Başlamak için ‘Sistem Dosyalarını Temizle‘yi tıklayın. Disk Temizleme, kaydedeceğiniz alan miktarını hesaplar.

Bu, sabit sürücünüzde artık ihtiyacınız olmayan dosyaları silmek için de iyi bir fırsattır. ‘İndirilenler’ klasörünüzde gereksiz indirmeleride buradan kaldırabilir diskte yer açabilirsiniz.

Windows 10 hızlandırma

5. Kullanılmayan yazılımlar programları kaldırın

Birçok PC üreticisi, makinelerini, büyük boyutlu ve gereksiz uygulamalar, ‘Bloatware‘ olarak adlandırılan paketlenmiş üçüncü taraf yazılımlarıyla gönderir. Birçok bilgisayar kullanıcısı belirli bir amaç için yazılım yükler ve bir daha asla kullanmaz, örneğin bir haber bülteni sunmak.

Yedekli programlar sabit diskinizde yer kaplar ve performansı düşürebilir. Yüklü uygulamalarınızı kontrol etmek için ‘Denetim Masası‘> ‘Programlar‘> ‘Programlar ve Özellikler‘> ‘Program Kaldır‘a gidin. 

Artık gerek duymadığınız programlara sağ tıklayın ve ‘Kaldır‘ı seçin. Windows 10 sisteminizde değişiklik yapmak için izin isteyecektir. Devam etmek için ‘Evet‘i tıklayın.

Windows 10 hızlandırma

6. Özel efektleri devre dışı bırakın

Windows 10 hızlandırma istiyorsanız özel efektler uygulayarak bilgisayarınızı yorarsınız. Varsayılan olarak Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin programlanmıştır.

Bilgisayarınızı temel bilgilere geri döndürmek için Windows menüsünü açın ve ‘Sistem‘i arayın, ardından ‘Gelişmiş sistem Ayarları‘ sekmesine gidin ve’ Performans‘ ‘Ayarlar..’nı seçin. 

Görsel Efektler‘ sekmesi altında, ‘Özel‘ düğmesini tıklayın. Buradan, devre dışı bırakmak istediğiniz görsel efektlerin yanındaki onay kutularının işaretini kaldırabilirsiniz. Değişikliklerinizi onaylamak için ‘Uygula’yı tıklayın.

Windows 10 hızlandırma

7. Saydamlık efektlerini devre dışı bırakın

Windows 10 hızlandırma, animasyon gibi özellikleri görüntülemek için sistem kaynaklarınızı yoğun şekilde kullanmanın yanı sıra, görev menüsü gibi belirli özellikler için saydamlık efektleri de kullanır. Sistemin aynı düzlemi iki kez hesaplaması gerektiğinden, bu görünüşte hafif ve basit efekt aslında oldukça karmaşıktır.

Saydamlık efektlerini devre dışı bırakmak için Windows menüsünü açın ve ‘görev çubuğu‘ yazın ve ‘Renk‘ ayarlarını açın. Burada ‘Saydamlık efektleri‘ kapalı hale getirebilirsiniz.

Burada varsayılan renk modunu ‘Açık’ ve ‘Koyu’ arasında da değiştirebilirsiniz. Bu, sistem hızınızı etkilemez, ancak Masaüstünüzü gözünüzde daha kolay hale getirebilir.

Windows 10 hızlandırma

8. RAM’inizi yükseltin

Windows 10 hızlandırma için sanal bellek (RAM) miktarı artırılarak bilgisayarınızın toplam hızı büyük ölçüde artırılabilir. Windows 10’un sorunsuz çalışması için en az 4GB gerekir, ancak bu video oyunları gibi kaynağa aç uygulamalarınız daha fazla RAM ister.

Bunun en kolay çözümü daha fazla RAM takmaktır. PC’nizde yonga takabileceğiniz belirli sayıda RAM yuvası vardır. Makinenizin kullandığı bellek türünü belirlemek için Görev Yöneticisi‘ni (Ctrl + Alt + Del) açın, ardından ‘Performans’ı tıklayın. Sistem, kullanımda olan bellek yuvalarının yanı sıra, örneğin DDR4 gibi kullanım türlerini de görüntüler.

Yeni RAM yongalarının takılması oldukça basittir. Bunu yaparsanız, hassas bileşenlerin zarar görmesini önlemek için dikkatli olun. Alternatif olarak, birçok PC onarım mağazası küçük bir ücret karşılığında donanım yükseltmesini yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Windows 10 hızlandırma

9. SSD veya M2 Nvme kullanın

Windows 10 hızlandırma için olmazsa olmaz, SSD’ler (Katı Hal Sürücüleri) USB belleklerde bulunan Flash bellek kullanır. Mıknatıslanmış diskler kullanan geleneksel mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlı erişim ve yazma süreleri sağlarlar.

SSD’ler GB başına normal sabit sürücülerden çok daha pahalıya mal olur, ancak maliyeti ödemeye hazırsanız, önyükleme süresinde, dosya erişim sürelerinde ve genel sistem yanıt hızında büyük bir iyileşme göreceksiniz. 

Kendiniz kurmak için bir SSD satın almak istiyorsanız, makineniz için doğru boyuta sahip olduğunuzdan emin olun (taşınabilir cihazlar için 2,5 “, masaüstü makineler için 3,5”).  Anakartınız M2 destekliyorsan M2 SSD tercih edebilirsiniz. Anakart üreticinizin sitesine uğrayıp bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Windows 10 hızlandırma

10. Sistem Bakımını Çalıştırın

Windows 10, sabit sürücüyü birleştirmek, güncellemeleri taramak ve kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek gibi rutin sistem bakım görevlerini yerine getiren yerleşik bir yardımcı programa sahiptir.

Bu görevler genellikle bilgisayarınız boştayken arka planda çalışır, ancak sistem performansıyla ilgili bir sorun fark ederseniz, isterseniz bakımı manuel olarak çalıştırabilirsiniz.

Başlamak için Denetim Masası‘nı açın, ‘Sistem ve Güvenlik‘i seçin, ardından ‘Güvenlik ve Bakım‘ı seçin. Bakım seçeneklerini genişletmek için oku tıklayın. Buradan ‘Bakımı Başlat‘ı seçebilirsiniz. Devam etmeden önce açık dosyaları kapatın ve kaydedin.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 1
  evet
  EVET
 • 1
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir