Windows 10’da %100 Disk Kullanımı 15 Adımda Düzeltme
 1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 10’da %100 Disk Kullanımı 15 Adımda Düzeltme

0

Windows’da %100 disk kullanımı mı var? Yani bilgisayarınız ısınıyor ve donuyor mu? Yeni bilgisayar aldınız ve hemen ardından bu sorunu yaşadınız biraz insanı morali de bozulabilir.

Bilgisayarınızın sürücüsünü %100 çalıştığını fark ettiniz. Elbette bu sürekli böyle kalması pek normal bir durum değil. Windows’un en son sürümlerinde, işletim sisteminizi yavaşlatan aşırı sürücüleri yoran sorunlar var. Bu sorun hem sabit disk sürücülerini (Hdd’leri) hemde katı hal sürücülerini (SSD’leri) etkiler.

Bunun için çeşitli düzeltmeler mevcuttur. Ama önce, sorunu takip etmelisin.

Başlıklar

Windows 10’da %100 Disk Kullanımı Hatası Çözümleri

Hatayı ilk tespit edildiğinde sadece bir sorundan kaynaklanıyordu. Ancak zaman geçtikte, Microsoft’a bildirilen %100 disk kullanım hatasının daha çok olduğu tespit edildi. Hatta daha fazla hatanın da olabileceği söyleniyor.

Nasıl düzelteceğinizi yukarıdaki bağlantılardan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uyguladıktan sonra sırayla sürekli olarak Görev yöneticisinden disk kullanımını kontrol edin.

1. Yavaş Performans? Disk Denetimini Çalıştır


Bu performans sorunu, bir dosya veya program, Windows Search’ı kullanmaya çalışırken ve sürücünün bazı işler yapmasını gerektiren başka bir şey (belki de bir grup dosyayı kopyalama ve yapıştırma) kullanırken meydana gelir.

Bilgisayarınız yavaşlandığında sizi etkileyen bir sorun olup olmadığını belirlemek için Ctrl + Alt + Del tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi seçin.

İlk sekmede İşlemler sekmesi altında Disk sütununu bulun. Sürücü performansı ile ilgili sorunlarınız varsa burası %100 olarak görülür ve bir sorun olup olmadığını kırmızı renkte olduğu da tespit eder.

HDD’nizdeki sorunlu sektörler, Windows 10‘da %100 disk kullanımına neden olabilir. Windows yerleşik disk kontrolcüsü sayesinde bunu belki düzeltebilirsiniz.

Bu bilgisayar açın ardından sabit sürücünüzü seçin. C: üzerinde sağ tıklayın ve Özellikleri seçin. Burada Araçlar sekmesini bulun ve Hata denemini altında Denetle tıklayın.

Sonuç penceresinde, Sürücüyü Tara‘yı tıklatın . Sistem sürücüyü tararken bekleyin; tam disk onarımı için yeniden başlatma gerekebilir. Bu hata ile ilgilenilmelidir.

2. Windows 10 Diski %100’de çalışıyorsa, virüsten koruma yazılımınızı güncelleyin


Böyle bir performans sorunu olduğu gibi, yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olmadığını teyit etmektir. Güvenlik yazılımınız, ücretsiz bir uygulama veya ücretli bir paket olsun, bununla kontrol edebilirsiniz.

En azından, Malwarebytes Anti-Malware gibi araçlar, sistem sürücünüzü tarayabilir ve herhangi bir sorunu tespit edebilirsiniz, ancak sürücünüzdeki zaten ağır bir yük olduğu için bu biraz zaman alabilir.

Tehditler bulunursa, bunları atmak ve yeniden başlatmak için yazılımın önerilerini kullanın. Ardından, sürücünüzün performansını daha da kontrol edin. Umarım, sorunu çözdünüz; değilse, kötü amaçlı yazılım size bu konuda etki etmemiştir, bu yüzden okumaya devam edin.

3. Geliştirilmiş Disk performansı için Windows aramasını devre dışı bırak


Kontrol edilecek bir sonraki şey, %100 disk kullanım hatasının Windows Arama ile bir ilgisi olup olmadığıdır.

Windows 10’daki bir hata, sistem sürücüsünde artan bir yüke neden olan bir “arama döngüsü” ile sonuçlanır.

Sadece o sırada durdurmak için Başlat arama kısmında Windows PowerShell’i yazıp (yönetici) açın. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın.

net.exe stop "Windows search"

Bu işlem bilgisayarınızı yeniden başlatıncaya kadar durdurur bu işlem sonunda disk performansını kontrol edin düzelmişse eğer kalıcı olarak devre dışı kalması için aşağıdaki adımı uygulayın.

Win+R tuşu ile Çalıştır’ı başlatın. Buraya services.msc yazıp enter yapın. Hizmetler penceresinden Windows Search bulup çift tıklayın. Başlangıç türüdevre dışı yapıp uygula ardından tamam deyip kapatın.

Windows Search’ı devre dışı bıraktıktan birkaç dakika sonra, Windows 10 performansınız önemli ölçüde iyileşmelidir. Eğer sorun aynı ise, okumaya devam et…

4. Windows 10’da %100 Disk kullanımını düzeltmek için Sysmain’i devre dışı bırakın


%100 disk kullanımı sorununun potansiyel bir nedeni olarak tanımlanan başka bir Windows 10 özelliği superfetch hizmetidir . Windows 10 1809’ten (2018 Windows 10 Ekim güncellemesi) bu, “SysMain” olarak yeniden adlandırıldı.

Bu hizmetin %100 disk kullanımı sorununa neden olmasını önlemek için başka bir Windows PowerShell (Yönetici olarak) açın ve aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın.

net.exe stop sysmain

Yine bunun bilgisayarınızın performansı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını kontrol etmek için birkaç dakika bekleyin. Ayrıca aşağıdaki kod ile diskini taramasını sağlayın.

chkdsk.exe /f /r

Disk tarama işleminiz bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir bu nedenle tüm uygulamalarınızın kapalı olduğundan emin olun.

Bu işlemlerde işe yaramazsa çözülmesi kolay olan bu sorunun bir sinir bozucu hal aldığını söyleyebiliriz.

5. Flash %100 Disk kullanım hatasına neden oluyor mu?


Flash, modern bilgisayarın en savunmasız yönlerinden biri olmaya devam ediyor ve devre dışı bırakılmalıdır. Adobe, 2020’de multimedya eklentisini öldürmeyi planlıyor, bu yüzden kullanmaya devam etmek için çok az neden var.

Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, Flash, Windows 10’da %100 disk kullanımı için en yaygın suçlulardan biri gibi görünüyor.

Menü > Ayarlar >> gizlilik ve güvenlik > > açın ve Site Ayarları olarak işaretlenmiş bölümü tıklayın . Burada, Flash’ı bulun ve sitelerin Flash çalışmasını engellemek için geçişi ayarlayın, ardından Geri düğmesini tıklayın.

Tarayıcıyı yeniden başlatın ve HDD performansınızı kontrol edin.

6. %100 Disk kullanımı sorunu Web Tarayıcısı mı?


Tarayıcı performansınızı etkileyen Flash olmayabilir.

Başka bir neden, özellikle Google Chrome kullanıyorsanız, tarayıcının kendisi olabilir.

Başka bir tarayıcı seçmek bu sorunu tespit etmenize yardımcı olabilir. Microsoft Edge gibi Opera gibi alternatif tarayıcılar kullanarak sorunun tespitini yapın.

7. Skype Disk Kaynaklarını Yiyor Mu?

Yaygın olarak kullanılan bir başka uygulama da %100 HDD kullanımınıza neden olabilir: Skype.

Öncelikle Skype’nin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Görev yöneticisinden veya saatin yanında görüntüleyip sağ tıklayın ve Çık seçin.

Ardından Win + R tuşlarına basın ve aşağıdaki adresi yapıştın.

C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\

Tamam tıklayın. Skype.exe dosyasını bulun ve sağ tıklayın, özellikler seçin. Güvenlik sekmesinden düzenle tıklayın ardından tüm uygulama paketlerini seçin.

İzin ver sütununda Yaz’ın yanına bir onay koyun ve Uygula’yı tıklatarak bitirin, sonra Tamam . Değişikliği görmek için görev yöneticisine geri dönün. Sorun bundan kaynaklı ise bir Skype alternatifi bulmayı da düşünebilirsiniz.

Hiçbir fark yok? Okumaya devam et…

8. PCI-Express Firmware hatasını çözme


Bazı sürücüler Windows 10’da olması gerektiği gibi çalışmaz. %100 HDD kullanımına neden olduğu keşfedilen bir tanesi, bir yazılım hatası olan StorAHCI.sys sürücüsüdür. StorAHCI.sys, Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi PCI-Express aracılığıyla PC veya dizüstü anakartına bağlı depolama aygıtları için tasarlanmıştır.

Eğer şimdiye kadar başarılı olamadıysanız, sorun bu olabilir.

Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Disk sürücüleri genişletin Bir AHCI Denetleyici girişi listelenmişse, çift tıklayın, Sürücü sekmesini açın ve Sürücü Ayrıntıları’nı seçin.

Sürücü C: \ Windows \ system32 \ DRIVERS \ storahci.sys olarak listelenmiş mi? Eğer varsa, bu hatadan etkileniyor olabilir.

Sürücü ayrıntıları kutusunu kapatın ve açılır menüden Aygıt örneği yolu’nu seçerek Ayrıntılar sekmesine geçin . Değer listelendiğinde, sağ tıklayın ve Kopyala’yı seçin . Metin düzenleyicinizi başlatın (Not Defteri gibi) ve içindekileri yapıştırın .

Ardından, WIN + R tuşlarına basın ve regedit yazın , ardından OK düğmesine basın. Şu adrese gidin: HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Enum \ PCI \ ve doğru AHCI Denetleyicisini ve ardından rasgele sayıyı açmak için yukarıdaki yapıştırılan dizeyi kullanın.

Burada, Device Parameters \ Interrupt Management \ MessageSignaledInterruptProperties öğesini genişletin ve sağdaki bölmede listelenen MSISupported’ı görmelisiniz. Bunu çift tıklatın, ardından Değer verisi: değerini 0 olarak değiştirin . Onaylamak için Tamam’ı tıklayın ve Windows’u yeniden başlatmak için talimatları izleyin.

9. Steam HDD’nizi Maksimum Kullanıyor Olabilir mi?


Oyun oynamanın keyfini çıkarın ve Steam’i yüklediniz mi? Bu dijital dağıtım sisteminin% 100 disk kullanımına neden olma ihtimali yüksektir.

Genellikle bu güncelleme teslimatından kaynaklanır ve arka plan indiricinin bir döngüye yakalanmasına neden olur. Bunu düzeltmek için Steam önbelleğini temizleyin.

İlk olarak, Steam’den çıktığınızdan emin olun. Steam %100 disk kullanım hatasının olası bir nedeni olduğunda, çıkmaya çalıştığınızda askıda kalabilir. Bu durumda, yazılımı kapatmak için Windows 10 Görev Yöneticisi’ni kullanın.

Ardından, WIN + R ile çalıştırı açın.

steam://flushconfig

İçeriğin silineceğini bildiren bir iletişim kutusu göreceksiniz.

Devam etmek için Tamam’ı veya Ok tıklayın .

Oyunların ve kaydetmelerin saklanacağını unutmayın, bu nedenle silinme riski yoktur.

10. Windows 10’da Tanı İzlemeyi Devre Dışı Bırakma


Son olarak, Windows 10‘da tanı izlemenin etkisini düşünmeye değer. Gizlilik nedeniyle başka şekilde devre dışı bırakmış olabileceğiniz bir özellik, birçok bilgisayarda %100 HDD kullanımı nedeniyle suçlanmıştır.

Sabit disk sürücüsü kullanımınızı azaltmak söz konusu olduğunda, DiagTrack hizmetini basitçe devre dışı bırakmak daha hızlıdır. Bu, Windows 10’daki %100 disk kullanım hatasının kaynağıysa, hizmetin başlatılmasını durdurabilirsiniz.

Ancak, bunu yapmak için yönetici modunda Komut İstemi’ne erişmeniz gerekir.

Bunu Başlat’ı tıklatıp arama kutusuna cmd yazarak yapın . Sonuçları bekleyin ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçerek Komut İstemi’ne sağ tıklayın .

DiagTrack’ı devre dışı bırakmak ve durdurmak için bu komutları girin:

sc config "DiagTrack" start= disabled

sc stop "DiagTrack"

Ayrıca, Ayarlar> Sistem> Bildirim ve eylemlere gidebilir ve Windows’u kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri al’ı devre dışı bırakabilirsiniz . Bunu yapmanın bazı şeyleri iyileştirdiği gösterilmiştir.

11. Windows Update %100 Disk Kullanımına Neden Olabilir


%100 disk kullanım sorununu giderirken PC’nizde yaptığınız değişiklikleri etkilemenin yanı sıra, Windows Update de bir neden olabilir.

Bu genellikle yalnızca Windows Update’te bir sorun olduğunda (genellikle indirmeyi reddeden bir dosyadan kaynaklanır) oluşur. Burada iki seçeneğiniz var:

 1. Bilgisayarınızı yalnız bırakın — tüm açık uygulamalarınızı kapatın ve bekleyin. Sonunda dosyalar indirilir, ancak Windows Update’in bilgisayarınızda nasıl zamanlandığına bağlı olarak, yeniden başlatma gerekebilir.
 2. Bilgisayarınızı kapatın — bunu yaptıktan sonra yeniden başlatın ve Windows Update’in sorunu çözmesini bekleyin.

Güncelleme indirildikten sonra, mümkün olan en kısa sürede çalıştırmak akıllıca olacaktır. Devam etmeden önce %100 disk kullanımı için önceki düzeltmeleri kontrol etmeyi unutmayın; yukarıda belirtildiği gibi, Windows Update bu düzeltmeleri tersine çevirebilir.

12. Sanal Belleğinizi Sıfırlayın


Sanal bellek , RAM ve sabit disk alanının birleşimidir ve HDD’nizin aşırı kullanımından sorumlu olabilir. Bir görevi gerçekleştirmek için yeterli RAM yoksa, HDD’yi desteklemek için HDD kullanılır. HDD’ye taşınan veriler gerektiğinde RAM’e geri döner.

Şimdiye kadar bunu yaptıysanız ve %100 disk kullanımı sorununu henüz çözmediyseniz, sanal belleğinizi sıfırlamaya değer olabilir.

Windows + Pause Break tuşuna basın , ardından solda Gelişmiş Sistem Ayarları ile Sistem ekranını açın . Sonuç kutusunda Gelişmiş sekmesini seçin , ardından Performans altında Ayarlar’a tıklayın .

Burada, Gelişmiş sekmesinde Sanal bellek etiketli bir bölüm bulacaksınız. Değiştir’i tıklayın  ve Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet onay kutusunu kaldırın.

Bu ekranda kalarak, Windows sürücünüzü (genellikle C 🙂 ve ardından Özel boyut’u seçin . Burada bir Başlangıç ​​boyutu ve bir Maksimum boyut ekleyin ; her ikisi de GB yerine MB olarak ölçülür.

Bu sayılar kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle ilk değerle önerilen seçeneğe güvenebilirsiniz. Maksimum değer için , sistem RAM’inizin 1,5 katından fazla olmayan bir rakam hedefleyin.

Örneğin, 4 GB RAM’e sahip bir bilgisayarda 6,5 ​​GB’tan (6144 MB) fazla olmamalıdır.

Değerler girildiğinde, devam etmek için Ayarla’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın . Şimdi önceki sanal bellek ayırmada kullanılan geçici dosyaları temizlemeniz gerekir.

Bunu, Çalıştır kutusunu ( WIN + R ) açıp “temp” girerek yapın. Geçici dizin açıldığında, tüm dosyaları seçin ( Ctrl + A ) ve klavyenizdeki Delete (Sil ) öğesine dokunun.

13. Yüksek Performans Modunu Etkinleştirin


Denenecek son şey Windows güç ayarlarınızı değiştirmektir. Standart güç modları %100 disk kullanım hatasına daha yatkındır, ancak yüksek performansa geçmek çoğu zaman sorunun üstesinden gelir.

Dezavantajı, elbette, bilgisayarınızın daha fazla güç kullanmasıdır. Modern işlemci tasarımı sayesinde bu çok büyük bir sorun olmamalı. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü yedek dizüstü bilgisayarlar pil ömrünü etkileyebilir.

Yüksek performans değişikliği ile Güç ve uyku ekranını açmak WIN + X klavyeden dokunun ardından çıkan pencerede Güç Seçenekleri.

Burada, Ek güç ayarları’nı tıklayın , Yüksek performans’ı ve ardından Tamam’ı seçin. (Görünmüyorsa ek planları gösteri tıklayın)

Bu görüntülenen bir seçenek değilse, kendi özel güç planınızı oluşturmanız gerekir. Bir güç planı oluştur’u tıklayın , ardından Yüksek performans’ı seçin. Plana bir ad verin, ihtiyacınız olan kişisel ayarları değiştirin ve kullanmak için bir güç planı olarak seçin.

Bir veya iki dakika içinde, %100 disk kullanım sorunu %10’un altına düşmelidir.

14. En Son SATA Sürücülerini Yükleme


Bir depolama aygıtı sürücüsü %100 disk kullanım hatasına neden olabilir mi?

Windows 10 bilgisayarınız neredeyse kesinlikle sabit sürücüler, SSD’ler ve optik sürücüler için SATA bağlantıları kullanır. Sürücüler güncel değilse, %100 disk kullanımı hatası oluşabilir.

En son SATA sürücülerine yükselterek bundan kaçının.

WIN + X ile Uzman Kullanıcı menüsünü açın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin . Buradan Depolama denetleyicileri’ni genişletin , ardından SATA aygıtlarınız için doğru denetleyiciyi tanımlayın. Bunu yapamazsanız endişelenmeyin, her ikisini de güncelleyin.

Güncellemek için, her bir denetleyiciye sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.

Seç göz at ‘sürücü yazılımı için bilgisayarımı seçeneği, daha sonra beni hesaplama geçerli sürücüleri listesinden seçmeme izin r. Burada Standart AHCI Denetleyicisi’ni seçin ve bunun performansı nasıl etkilediğini görün.

Bunun etkili olması için Windows’u yeniden başlatmanız gerekebilir. Çalışmazsa, yine de üreticinin web sitesinde yeni bir sürücü olup olmadığını deneyerek bunu deneyebileceğinizi unutmayın. Bu, beraberindeki talimatlar kullanılarak kurulabilir.

15. PC’nizin Güç Kaynağını (PSU) Değiştirin


Bilgisayarınızın donanımının Windows’ta %100 disk kullanımı sorununa neden olma olasılığı vardır: özellikle PSU.

%100 Disk kullanım sorunları aşırı disk etkinliğiyle ilişkilendirilebiliyorsa, güçle ilgili bir neden olabilir.

Pille çalışan Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda %100 disk kullanımı tespit edilmiştir. Güç adaptörüne takıldıktan sonra sorun çözülür. Benzer şekilde, bir masaüstü bilgisayara yeni bir PSU yüklendikten sonra sorunun hafifletildiği gösterilmiştir.

Bir yedek parça seçmenize yardımcı olması için yeni PC güç kaynağı üniteleri kılavuzumuza bakın.

Disk Kullanımı Nadiren %100 Olmalıdır


Basitçe söylemek gerekirse, disk yükünüzün %100’e yakın bir şey olması için çok az neden var, kesinlikle normal kullanımda bu şekilde olması mümkün değil. Yavaş bir bilgisayar sorunu olan bir bilgisayardır ve bir tarayıcı eklentisini devre dışı bırakarak, hizmetleri durdurarak veya virüsten koruma yazılımınızı çalıştırarak düzeltemezseniz, sorun donanımla ilgili olabilir.

Belki de sürücünüz eskimektedir; arızalı olabilir veya kabloların değiştirilmesi gerekebilir. Alternatif olarak, sorunun Windows birleştirme aracına bağlı olma olasılığı vardır.

Bilgisayarınız sürücünüzü birleştirmeye çalışıyorsa, ancak HDD’niz aslında bir SSD ise, ciddi sorunlar oluşabilir. Görev Zamanlayıcı’yı ( WIN tuşu + Q tıklayın, “görev zamanlayıcı” yazın) ve zamanlanmış disk birleştirme görevlerini devre dışı bırakarak bununla başa çıkın.

Windows bilgisayarınız bir sonraki kapanışında bu düzeltmeleri deneyin. Anında çözümlenmesi gereken performans sorunlarını belirlemek için Windows Deneyim Dizininizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Bu düzeltmeleri sinir bozucu Windows sorunlarını çözmek için listenize ekleyin. 🙂

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 3
  evet
  EVET
 • 2
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir