1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 10’da görüntü önbelleği nasıl temizlenir?


0

Windows 10 Görüntü önbelleği, bilgisayar ekranınızla ilgili tüm verileri içerir. Bilgisayarın belirli bir ekran çıkışı algılandığında hangi modu ve çözünürlüğü kullanacağını hatırlamasına yardımcı olur. Bu, belirli bir ekran çıkışı bağlandıktan sonra tüm ayarları manuel olarak uygulama zahmetinden kaçınmaya yardımcı olur. Ancak bazen taktığınız bir ekran çıktısı sağlıklı çalışmaz veya hata verir bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, ekran önbelleğinizi sıfırlamanız veya temizlemeniz işinize yarayabilir aşağıdaki adımlarla bunu halledebilirsiniz.

Windows 10’da ekran önbelleğini temizle

Bunu yapmak için Kayıt Defteri’ni açmanız gerekir . Ama önce  bir yedek kayıt defteri almakta fayda var.

Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ GraphicsDrivers

Aşağıdaki anahtarları silin:

 • Configuration
 • Connectivity
 • ScaleFactors

silmek için gelen pencerede evet tıklayıp silmeyi onaylayın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekran yapılandırmanız ve ayarlarınız Windows varsayılanlarına sıfırlanır.

Burada yaptığımız şey, Windows 10’i bilgisayarda depolanan monitörleri ve ilgili ayarları unutmasını sağladık. Yani, bir dahaki sefere harici bir ekrana bağlandığınızda, yeni bağlı bir ekran olarak kabul eder ve tekrar çalışmak için varsayılan ve en uygun değerlerle başlayacaktır.

Bu düzeltme, harici bir ekrana bağlandığınızda çok yararlı olabilir ve çıkışın memnuniyetiniz için olmadığını görebilirsiniz.

Sonuçlar sizler için kötü olursa bilgisayarın geri yükleme noktasından tekrar eski bir zamana alabilir eski ayarlarında cihazınızı kullanabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir