1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 10’da OneDrive kapatma tamamen silme

Windows 10’da OneDrive kapatma tamamen silme
0

OneDrive kapatma , Windows 10’da önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalardan biridir . Aynı zamanda Windows 8’de dahili bir uygulama olarak mevcuttu. Windows 7’ye kadar, OneDrive uygulaması, dosyaların bulutla senkronize edilebilmesi için indirmeniz gereken ayrı bir uygulama olarak mevcuttu. Windows 8 ile işletim sisteminden sonra sistemin bir parçası oldu. Diğer pek çok uygulamanın aksine, OneDrive’ı Ayarlar veya Programlar ve Özellikler bölümündeki Uygulamalar ve Özellikler aracılığıyla Denetim Masası’ndan kaldıramazsınız . Bu yazımızda, komut satırı arabirimini (CLI) kullanarak OneDrive’ın Windows 10’dan nasıl tamamen kaldırılacağını anlatır .

Sadece isterseniz onedrive devre dışı tamamen kaldırmak yerine, Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak yapabilirsiniz. Ne yazık ki, Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc) Windows Home sürümü için mevcut değildir, bu nedenle kayıt defteri ince ayarını kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Windows 10’da OneDrive’ı Devre Dışı Bırakma ile ilgili makalemizi okuyun .

Windows 10’da OneDrive’ın bağlantısını kaldırın

Windows eşitlemek istemiyorsanız veya OneDrive ile eşitlemek için başka bir hesap kullanmak istiyorsanız, OneDrive‘ın bağlantısını kesebilir ve OneDrive için başka bir Microsoft hesabı kullanabilirsiniz.

OneDrive uygulamasının bağlantısını kaldırmak için, OneDrive simgesine sağ tıklayın.

Beliren içerik menüsünden, Hesap sekmesini seçin ve ardından OneDrive’ın Bağlantısını Kaldır’a tıklayın . Başka bir hesap kullanmak istiyorsanız, kutuyu “ Windows ile OneDrive’ı Başlat ” seçeneğinin altında bulundurun . Daha fazla senkronize etmek istemiyorsanız, kutunun işaretini kaldırın.

OneDrive özellikleri iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklatın.

Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarı yeniden başlatın. OneDrive’ı Windows ile Başlat diyen kutunun işaretini kaldırmamış olsaydınız, OneDrive için oturum açma iletişim kutusu alırsınız. Diğer Microsoft hesabı için kimlik bilgilerini buraya girebilirsiniz.

OneDrive’ı Windows 10’dan kaldırma

Windows 10’da OneDrive’ı kaldırmak için kullanıcı arayüzünde seçenek yoktur . Komut İstemi’ni kullanarak yapmanız gerekir . Ancak OneDrive’ı kaldırmadan önce işlemi durdurmanız gerekir. Görev Yöneticisine girin ve OneDrive Süreci’ne sağ tıklayıp “Görevi Sonlandır” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

OneDrive’ı Windows 10 veya Windows 8’de nasıl kaldırdığınızı da buradan görebilirsiniz:

 • Çalıştır açmak için Win tuşu+R basın ve Çalıştır açın.
 • cmd yazıp enter yapın, komut penceresini açın.
 • OneDrive devre dışı bırakmak için bu komutu çalıştırın: TASKKILL /f /im OneDrive.exe
 • OneDrive’ı Windows 10’dan kaldırmak için aşağıdaki komutları çalıştırın
  1. 32-bit sistem için: %systemroot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall
  2. 64-bit sistem için: %systemroot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall

Yukarıdaki komut OneDrive’ı bilgisayarınızdan kaldıracak. Yine de size herhangi bir onay vermeyecektir. OneDrive.exe işlemiyle ilgili bazı klasör ve dosyaların kaldırıldıktan sonra geride kalacağını unutmayın. OneDrive klasörünüzde bulunan dosya ve klasörlerde hiçbir değişiklik olmaz.

Ancak kalan klasörleri de kaldırmak isterseniz , “%KullanıcıProfili%, “%LocalAppData% sonra“%ProgramData% klasörlerinde OneDrive’ı arayın ve silin.

Artık OneDrive kayıt defteri anahtarlarını kaldırmak için Regedit’i çalıştırın (win tuşu+R tuşu çalıştır açın Regedit yazıp enter yapın) ve Explorer entegrasyonunu kaldırmak için bu iki anahtarı silin:

 • HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}
 • HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}

Herhangi bir zamanda , OneDrive’ı kurmak istiyorsanız, yukarıdaki adım 1 ila 2’de açıklanan komut istemi penceresini açmanız yeterlidir . Daha sonra, sizinki 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğuna göre, aşağıdaki komutu yazın:

 • 32-bit sistem: %systemroot%\System32\OneDriveSetup.exe
 • 64-bit sistem:: %systemroot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe

Yüklemeyi tamamladıktan sonra, OneDrive yapılandırma ekranı görünecek şekilde bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 5
  evet
  EVET
 • 2
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir