1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 10’da Uyku Modu Nasıl Çalışır

Windows 10’da Uyku Modu Nasıl Çalışır
0

Windows, enerji ve pil ömründen tasarruf etmek için bir bilgisayarı Uyku Moduna alan bir özelliğe sahiptir. Uyku Modu , bilgisayar tüm faaliyetleri durdurur ve aktif aynı yerden başlaması için kaydeder. Sistemi yani bilgisayarı tekrar açtığınızda, bıraktığınız durumda uyanır. Bu yazıda, Windows 10’da uyku ayarlarının nasıl değiştirileceğini paylaşıyoruz.

Windows 10’da Uyku Modu nasıl çalışır?

Fark ettiyseniz, birkaç dakika işlem yapılmadığında monitörünüz kapanır. Bu Uyku Modu değil. Ekran çok fazla güç harcadığından, ekranı kapatmak, Windows’un attığı ilk adımdır. Bilgisayarınızı birkaç dakika içinde kullanmaya başlayacağınız durumlar için idealdir.

Genelde Bekleme veya Askıya Alma Modu olarak da adlandırılan Uyku Modunda, bilgisayarın durumu RAM’e kaydedilir. Kapatılmış gibi görünüyor. Fanların çalışmadığını veya yavaş hızda çalıştığını duyabilseniz de, yalnızca bilgisayar açıktır ve fare veya klavyeden bir uyarı bekler.

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Çalışır 1 – windows 10da uyku modu nasil calisir

Windows 10’da Uyku ayarları nasıl değiştirilir?

Windows 10’da Güç ve uyku ayarlarını değiştirmek için:

 1. Ayarlar    Sistem   Güç ve uyku.
 2. Burada Ekran ve Uyku altında iki seçeneğiniz var
 3. Uyku altında, bilgisayarın uykuya dalmadan önce ne kadar beklemesini istediğinizi seçebilirsiniz:
 • Prize Takılı Olduğunda
 • Batarya ile çalıştığında

Masaüstünüz varsa, yalnızca ilk seçeneği göreceksiniz. Dizüstü bilgisayardayken, her iki ayar da kullanılabilir. Batarya ile daha kısa ve fişe takılı olduğunda daha uzun bir süre seçmeniz önerilir. Ekran için de aynı ayarları uygulayabilirsiniz.

Ek Güç Ayarları

Güç ve Uyku bölümünde, sağ tarafta, Ek Güç Ayarlarına bulunur. Çok sayıda seçenek açar. Özel güç planları oluşturabilir, nihai performans modunu etkinleştirebilir , güç düğmesine basıldığında ne yapacağını değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Çalışır 2 – windows 10da uyku modu nasil calisir2
Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir