1. Anasayfa
 2. Windows

Windows 11 Hakkında: Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Windows 11 Hakkında: Bilmeniz Gereken Her Şey Burada
Windows 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada
0

Windows 11, yalnızca birkaç hafta içinde gelecek ve Windows 10’a göre büyük değişiklikleri yanında getirecek. Çıkış tarihi, maliyeti ve özellikleri hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda yer almaktadır.

Resmi duyurudan önce sızdırılmış olsa da, Windows 11 ile ilgili tüm önemli ayrıntılar, Microsoft’tan Panos Panay’ın öncülüğünde duygusal bir canlı yayında duyuruldu. Yani çıkış tarihi hariç tüm detaylar herkesçe bilinir durumda diyebiliriz.

Ancak şimdilerde ise, tanınmış bir haber blog sitesi yayınladığı haberinde, 5 Ekim 2021’den itibaren satışa sunulacağını iddia eden bir gönderi yaptı.

Pek çok teknoloji editörü, o tarihte piyasaya çıksa bile herkesin alıp kullanmayacağını söylemektedir. Hatırlarsanız Microsft’un açıklaması” Windows 10’daki muazzam öğrenmelerin ardından, size mümkün olan en iyi deneyimi sunduğumuzdan emin olmak istiyoruz” şeklinde olmuştu. Bu yeni işletim sitemi için öncelikle mevcut Windows 10 kullanıcılarına yükseltme paketi sunulacağı bildirilmiştir.

Başka bir deyişle, Microsoft, bazı uygulama ve donanımların yeni işletim sistemiyle çalışmadığını ve çok fazla probleme neden olduğunu düşündüğünden tekrar Windows 10’a dönüş yapılmasını istemiyor. Bu nedenle eski donanımlara sahip cihazlar için iyileştirme ve hataları minumuma indirme araçları üzerinde yazılımsal olarak çalışmalarını son hız sürdürmektedir.

Windows 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Windows 11 Nasıl Bir İşletim Sistemidir?

Açıkça, radikal değişiklikler yaparak (nihayetinde Windows 8’de olduğu gibi) milyonları üzmekten kaçınmak isteyen Microsoft, önemli bir değişimle birlikte yeniden tasarımsal görselle aynı temel düzeni korumuştur. Ayrıca, baktığınız her yerde yuvarlatılmış köşeler ve merkezi olarak konumlandırılmış yeni bir Başlat Menüsü bulunmaktadır.

Görünüşe göre eski Başlat Menüsü’nün canlı yerleşimlerinin yerini alan hava durumunu, hisse senetleri, güncel haberleri ve diğer şeyleri gösterebilen yeni bir widget paneli bulunmaktadır. Yapmaya çalıştığınız işe daha kolay odaklanabilmeniz için Windows’un geliştirilmiş gruplaması ve akıllı sıralamalar özelliği gelmiştir.

Tabletlerdeki Windows 11, hareketlerin algılaması yönünden, telefonunuzdakine çok daha benzer yeni bir ekran klavyesi sayesinde çok daha iyi bir hale getirilmiştir. Amazon Appstore aracılığıyla Android uygulamalarını bile yükleyebilecek ve sorunsuzca kullanabileceksiniz.

Windows 11 daha yumuşak görseller ve daha hızlı arka plan uygulamalarına sahip bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizce Windows 10’a nazaran, Windows 11 işletim sistemi daha çok sevilecek ve tutulacak gibi görünmektedir.

Bir başka yazı ve makalemizde görüşmek üzere esen kalın…

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir