1. Anasayfa
 2. Haberler

Xbox Series S rakibi “düşük özellikli” PlayStation 5 versiyonu gelecek mi?

Xbox Series S rakibi “düşük özellikli” PlayStation 5 versiyonu gelecek mi?
0

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için sık sık gündeme gelen “Xbox Series S rakibi bir versiyonu gelecek mi?” sorunun cevabı belli oldu.

Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 19 Kasım tarihinde tüm ülkelerde satışa sunulacak modelin, halen Türkiye fiyatını öğrenemedik. Ancak konsol ile bağlantılı daha önemli bir haber ortaya çıkmış durumda. PlayStation patronu Jim Ryan’a göre düşük özelliklere sahip bir daha uygun fiyatlı PS5 satışa çıkmayacak. Bunun geçmişte iyi çalışmadığını belirten Ryan, bu yüzden bunu düşündüklerini ancak daha sonra vazgeçtiklerini aktarıyor. Aslında bu çok mantıklı bir adım. Çünkü Xbox Series S için geliştiriciler kötü yorumlarda bulunuyor. Özellikle konsolun düşük RAM seviyesi süreci çok karmaşık hale getiriyor deniyor. Series X için hazırlanan oyunların Series S’te de çalışması için ciddi kısıtlamalar gerebilir deniyor ve bunun yeni neslin ilerlemesini yavaşlayacağı aktarılıyor.

PlayStation 5 için bilinmesi gerekenler

Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Güncel kur (18 Eylül 2020) kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalara göre konsolun 499 dolarlık diskli versiyonu Türkiye’de yaklaşık olarak 7.500 TL‘ye satılacak. Yine güncel kur kullanılarak yüzde 20’lik gümrük vergisi, yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik KDV üzerinden yapılan hesaplamalara göre konsolun 399 dolarlık disksiz versiyonu ise Türkiye’de yaklaşık olarak 6.000 TL‘ye satılacak.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir