1. Anasayfa
 2. Haberler

Xbox Series X / S ön siparişinde yaşanan garip Xbox One X satış patlaması

Xbox Series X / S ön siparişinde yaşanan garip Xbox One X satış patlaması
0

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için ön sipariş sürecinde çok ilginç bir durum yaşanmış gibi görünüyor.

499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, biliyorsunuz dün yurt dışında ön siparişe açıldı. İşte bu ön sipariş sürecinde şaşırtıcı bir durum yaşandı. Aktarıldığı kadarıyla dün özellikle Amazon üzerinde bir Xbox One X satış patlaması gözlemlendi. Kaynaklara göre eski neslin en güçlü oyun konsolu One X, sürece çok hakim olmayan kişilerce Series X zannedildi ve yanlışlıkla satın alındı. Series X ile One X arasındaki isim benzerliği nedeniyle oluşan bu durum yüzünden herkes şu an Microsoft‘u suçluyor. Firmanın “Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series X ve Xbox Series S” isimlendirmesi bu tarz karışıklık ve kargaşalara çok müsait deniyor. Bu arada yeni nesil Xbox’ların Türkiye’de de ön sipariş hazırlıkları başlamış durumda.

Microsoft Xbox One XMicrosoft Xbox One X

Microsoft Xbox One X

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir