Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision / Dolby Atmos desteği
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision / Dolby Atmos desteği

0

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için önemli bir teknik destek daha resmi olarak duyurulmuş durumda.

PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, yapılan resmi duyuruya göre Dolby Vision ve Dolby Atmos desteklerine sahip olacak. Dolby’nin aşağıdaki açıklamasına göre ses odaklı Dolby Atmos desteği konsolların satışa çıkacağı 10 Kasım tarihinde kullanılabilir olacak. Atmos ile destekli oyun ve video içeriklerinde gerçekten benzersiz seviyede bir ses deneyimi elde edilebilecek. Yüksek kaliteli HDR görüntü odaklı Dolby Vision ise “oyun tarafı için” konsollar satışa sunulduktan sonra kullanıma açılacak. Series X ve S oyunlar için Dolby Vision desteği taşıyan ilk konsollar olacak. Dolby henüz bunun için net bir tarih vermiyor ancak oyuncuların çok bekletilmeyeceği aktarılıyor. Dolby Vision destekli video içeriklerine ise en baştan destek verileceği söyleniyor. Burada konsola yüklenecek Disney+, Vudu ve Netflix gibi servislerdeki destekli içerikler ile Dolby Vision dizi / film keyif yaşanabilecek deniyor. Bunun için destekli televizyon da gerekiyor.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir