1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision / Dolby Atmos takviyeyi

Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision / Dolby Atmos takviyeyi

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Yeni jenerasyon reyin konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için ehemmiyetli bir teknik yardım daha fotoğrafı olarak duyurulmuş durumda.

PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, yapılan fotoğrafı ilana göre Dolby Vision ve Dolby Atmos takviyelerine sahip olacak. Dolby’nin alttaki açıklamasına göre ses odaklı Dolby Atmos yardımı konsolların satışa çıkacağı 10 Kasım tarihinde kullanılabilir olacak. Atmos ile takviyeli reyin ve video içeriklerinde gerçekten eşsiz seviyede bir ses tecrübeyi elde edilebilecek. Yüksek nitelikli HDR görüntü odaklı Dolby Vision ise “reyin tarafı için” konsollar satışa sunulduktan sonra kullanıma açılacak. Series X ve S oyunlar için Dolby Vision yardımı taşıyan ilk konsollar olacak. Dolby henüz bunun için net bir tarih vermiyor ancak oyuncuların çok bekletilmeyeceği aktarılıyor. Dolby Vision takviyeli video içeriklerine ise en baştan destekledineceği söyleniyor. Burada konsola yüklenecek Disney+, Vudu ve Netflix gibi servislerdeki takviyeli içerikler ile Dolby Vision dizi / film neşe yaşanabilecek sınıyor. Bunun için takviyeli televizyon da gerekiyor.

Xbox Series S için teknik ayrıntılar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı eforda bir harekâtçıyla geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar takviyeli 4 teraflop eforunda bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak reyin geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, dolaysız olarak 1440p oyunculuğu amaçlıyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing yardımının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’deri CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha eforlu bir alternatif oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik ayrıntılar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz süratinde çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 operasyoncu ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU başka bir deyişle ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 hafıza kullanan Şirketlere 13,5 GB konsol, çok yüksek sürat sunan 1TB ebadında özel NVME SSD depolama ünitesine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, fantastik ışık / gölge ayrıntıları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses mevzusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap