1. Anasayfa
 2. Haberler

Xbox Series X ve Series S için Türkiye ön sipariş süreci başlıyor

Xbox Series X ve Series S için Türkiye ön sipariş süreci başlıyor
0

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için ön sipariş süreci çok yakında Türkiye’de de başlıyor. İşte detaylar;

PlayStation 5 rakibi 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle satılacak gibi görünüyor. Burada görünüyor diyoruz çünkü firma resmi sitesine koyduğu bu fiyatları daha sonra kaldırmıştı. Burada fiyatların artabileceği ya da konsollara yönelik verginin azalmasıyla daha düşük fiyatların karşımıza çıkabileceği iddia edilmişti. Ancak Microsoft Türkiye halen son fiyatları vermedi. Buna karşın resmi Xbox sayfası modellerin Türkiye merkezli ön sipariş süreci için güncelleme yapıldı. Şu an her iki konsolda da sayfaya eklenmesine rağmen ön sipariş verilemiyor. Ön siparişin resmi Xbox sitesinden olmayacağını da belirtelim. Firma burada Teknosa, Media Markt, Vatan Bilgisayar ve D&R ile anlaşma sağlamış. Yurt dışında başlayan ön sipariş sürecinin gün içerisinde Türkiye’de de aktif olmasını bekliyoruz.

Xbox Series X ve Series S için Türkiye ön sipariş süreci başlıyor 3 – ekran resmi 2020 09 22 11

Xbox Series X ve Series S için Türkiye ön sipariş süreci başlıyor 4 – ekran resmi 2020 09 22 11

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir