1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Xiaomi Telefonlarda Dokunmatik Ekran Sorunu Kesin Çözüm
Trendlerdeki Yazı

Xiaomi Telefonlarda Dokunmatik Ekran Sorunu Kesin Çözüm

xiaomi-telefonlarda-dokunmak-ekran-sorunu-kesin-cozum

Sizlerde Xiaomi mi 9, mi 9t, mi 9 se, mi note 10, redmi 7 8 yani hemen hemen tüm modellerde ekran sorunu var. Dokunmatik kendi kendine tıklanması (basması) yani saçmalaması sorunu bu çözümü ise oldukça basit olan bu yöntemi sizler için açıklayacağız.

Ekran değişimi sizlerden 100 liraya ekran değişmeden hallederiz diyenlerden uzak durun kendi telefonum mi 9 se modelinde ekran kendi kendine basıyordu oldu kendim uygulamadım ve sorun şuan yok.

Sorunun kaynağı ise galiba yanlış şarj cihazı veya orijinal olmayan kablodan bu kısmı tam tespit edemedim ama çözümü kesinlikle anlatacağım şekilde çözdüm ve bunu çözdüğüm de bildiğiniz olmasına güldüm çok basit bir şekilde halloldu.

Çözüm


Öncelikle telefonun ekranın neresi hasarlı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor aşağıdaki makaleden 1. uygulama ile ekranın neresinin dokunmadığını veya kendi kendine dokunduğunu tespit edebilirsiniz.
android dokunmatik ekraninizi kontrol etmek icin dokunmatik ekran testi uygulamalari
Önerilen Yazı
Android Dokunmatik Ekranınızı Kontrol Etmek için Dokunmatik Ekran Testi Uygulamaları

Ekranı tespit ettikten sonra aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Telefonunuzu tamamen kapatın ekran üzerinde jelatin varsa kaldırın. Kaldırma sırasında dikkat edin ekranı durduk yere kırmayın.

2. Telefonunuz kapalı iken ekranı bir bez yardımı ile iyice silin.

indir

3. Daha sonra evinizde varsa çakmak bulun Manyetolu olan çakmak resimde görülen mekanizma.

4. Mekanizma ile telefonun ekranına alternatif akım vereceksiniz.

5. Bu işlemi ekranın çalışmayan bölgesine veya kendi kendine tıklanan bölgesine 5 ile 10 defa çakmak yakar gibi uygulayın.

Uygulama sonrasında telefonunuzu normal bir şekilde açıp test programı ile yine test edin sorun çözülmüş olacaktır.

Aynı dokunmatik ekran sorununuz devam ediyorsa telefonunuzun ekranı donanımsal olarak maalesef zarar görmüş ve değişmesi gerekmektedir. Ben bu işlem ile telefonumu eski haline getirdim ve şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Yorum Yap
İçeriğe tepkiniz nedir?

Yazar Hakkında

Orta okuldan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. ahmetaydin_avatar

    Hocam benim dokunmayan kısım değil de ara sıra bir iki saniyeliğine dokunmuyor ekrana heryerine yani sadece dokunmatik gidiyor ama telefonda kasma yok bilmem anlatabildim mi varmıdır böyle bir sorun çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir