Xiaomi Telefonlarda Dokunmatik Ekran Sorunu Kesin Çözüm
xiaomi-telefonlarda-dokunmak-ekran-sorunu-kesin-cozum
9

Sizlerde Xiaomi mi 9, mi 9t, mi 9 se, mi note 10, redmi 7 8 yani hemen hemen tüm modellerde dokunmatik ekran sorunu var. Dokunmatik kendi kendine tıklanması (basması) yani saçmalaması sorunu bu çözümü ise oldukça basit olan bu yöntemi sizler için açıklayacağız.

Ekran değişimi sizlerden 100 liraya ekran değişmeden hallederiz diyenlerden uzak durun kendi telefonum mi 9 se modelinde ekran kendi kendine basıyordu oldu kendim uygulamadım ve sorun şuan yok.

Sorunun kaynağı ise galiba yanlış şarj cihazı veya orijinal olmayan kablodan bu kısmı tam tespit edemedim ama çözümü kesinlikle anlatacağım şekilde çözdüm ve bunu çözdüğüm de bildiğiniz olmasına güldüm çok basit bir şekilde halloldu.

Dokunmatik Ekran Sorunu Çözüm


Öncelikle telefonun ekranın neresi hasarlı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor aşağıdaki makaleden 1. uygulama ile ekranın neresinin dokunmadığını veya kendi kendine dokunduğunu tespit edebilirsiniz.
thumbnail
Önerilen Yazı
Android Dokunmatik Ekranınızı Kontrol Etmek için Dokunmatik Ekran Testi Uygulamaları

Ekranı tespit ettikten sonra aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Telefonunuzu tamamen kapatın ekran üzerinde jelatin varsa kaldırın. Kaldırma sırasında dikkat edin ekranı durduk yere kırmayın.

2. Telefonunuz kapalı iken ekranı bir bez yardımı ile iyice silin.

Dokunmatik Ekran Sorunu

3. Daha sonra evinizde varsa çakmak bulun Manyetolu olan çakmak resimde görülen mekanizma.

4. Mekanizma ile telefonun ekranına alternatif akım vereceksiniz.

5. Bu işlemi ekranın çalışmayan bölgesine veya kendi kendine tıklanan bölgesine 5 ile 10 defa çakmak yakar gibi uygulayın.

Uygulama sonrasında telefonunuzu normal bir şekilde açıp test programı ile yine test edin sorun çözülmüş olacaktır.

Aynı dokunmatik ekran sorununuz devam ediyorsa telefonunuzun ekranı donanımsal olarak maalesef zarar görmüş ve değişmesi gerekmektedir. Ben bu işlem ile telefonumu eski haline getirdim ve şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Dokunmatik Ekran Sorunu Donanımsal Olabilir

Dokunmatik ekran sorununuz durduk yere olduysa darbe almasından dolayı olabilir veya sıvı teması olabilir. Yukarıdaki çözüm diye ilettiğimiz durumda ekranda olan kısa devre sistemini devre dışı bırakıp ekranın sağlıklı kullanılmasını olanak tanımak.

Ekranınız darbe aldı, sıvı teması oldu veya ekran değişmesi sonrası sorun oluyorsa ekranınızı değiştirmeyi denemelisiniz.

Dokunmatik Ekran Sorunu Yazılımsal Olabilir

Dokunmatik ekran sorununuz donanımsal olmadığını durduk yere olduğunu yukarıdaki çözümün de işe yaramadığını tespit ettiyseniz yazılımsal olabilir bunun için cihazınıza format atmanız işinize yarayabilir.

Cihaza format atmanız içerisindeki tüm verileri sileceğini unutmayın. IMEI Repair yaptıysanız Ayarlar bölümünden yapacağınız formatlama işlemi sonrası tekrar IMEI Repair yapmanız gerekebilir. 
Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 7
  evet
  EVET
 • 19
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. Hocam benim dokunmayan kısım değil de ara sıra bir iki saniyeliğine dokunmuyor ekrana heryerine yani sadece dokunmatik gidiyor ama telefonda kasma yok bilmem anlatabildim mi varmıdır böyle bir sorun çözümü

 2. 3 sene önce

  Düzelmedi maalesef olan ekran koruyucuya oldu 🙂

Yapılan Yorumlar
 1. Hocam benim dokunmayan kısım değil de ara sıra bir iki saniyeliğine dokunmuyor ekrana heryerine yani sadece dokunmatik gidiyor ama telefonda kasma yok bilmem anlatabildim mi varmıdır böyle bir sorun çözümü

 2. 3 sene önce

  Düzelmedi maalesef olan ekran koruyucuya oldu 🙂

 3. Vallahi oldu hocam, teşekkür ederim.

 4. Üstad 2021 de yazıyorum benimde dokunmatik sıkıntım vardı touch screen degisecekti 150-200 lira verecektim dediğini yaptım oldu allah senden razı olsun beni büyük sıkıntıdan kurtardın

 5. Telefonun ekran filmini çıkardım. Dokunmatik sorunu çözüldü. Yani ilk adımda sorun çözüldü. tkx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir